Niemcy: w Wittenberdze otwarto światową wystawę poświęconą Reformacji

Uroczystym nabożeństwem na rynku w „mieście Lutra” Wittenberdze otwarto Światową Wystawę Reformacji, która ukazuje owoce wyrosłe z niej w innych regionach świata, także w kulturze i w społeczeństwie świeckim.

W czasie trwającej do 10 września ekspozycji pod hasłem „Bramy wolności” w centrum miasta planowanych jest ok. dwóch tysięcy wydarzeń w 15 kręgach tematycznych.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Reformacja stanowi „antidotum w czasach, gdy ludziom grożą wykluczenia i nacjonalizmy”. Jego zdaniem, oddziaływanie Reformacji nie wyczerpało się, jest bardzo aktualne i dotyczy nas wszystkich. Dziś – jak widać – stało się znowu atrakcyjne zamykanie bram, zamiast je na nowo otwierać. Można temu przeciwstawić niektóre odważne inicjatywy związane z Reformacją, mówił prezydent Niemiec zwracając uwagę na potrzebę „wielu większych i mniejszych reformacji, aby odważnie przywracać do życia obietnice równości i poszanowania”. Wtedy mogliby ludzie wyzwolić się ze strachu i rozwijać świat na lepsze.

Według Steinmeiera Reformacja udowodniła, jak poszanowanie i akceptowanie wyznawców innej wiary zakończyły „wojnę wyznaniową” i jak „człowiek potrafi pokonać nietolerancję i przemoc szerzone w imię religii”.

Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), bp Heinrich Bedford-Strohm, powiedział, że nigdy nie można żyć Kościołem prowincjonalnym. - Jesteśmy częścią jednego, stworzonego przez Boga świata i chcemy dać temu wyraz właśnie tu, w Wittenberdze, stwierdził ewangelicki biskup.

Natomiast ambasadorka EKD ds. obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji biskupka Margot Kässmann, określiła światową wystawę w Wittenberdze jako „serce lata Reformacji 2017”. Odwiedzający to miejsce mogą poznać, co oznacza Reformacja dla współczesnego człowieka, np. w aspekcie duchowości, czy globalizacji, otrzymają też informacje na temat ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, powiedziała Kässmann.

Pod znakiem Reformacji przebiegać też będzie tzw. Kirchentag. Organizowany co dwa lata zjazd Kościołów ewangelickich w Niemczech odbędzie się w Berlinie oraz ośmiu innych miastach w dniach od 24 do 28 maja br. Tego dnia w Wittenberdze odbędzie się centralne nabożeństwo jubileuszowe. Obchody Roku Reformacji zakończą się 31 października 2017 r. serią uroczystości publicznych na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Za symboliczny początek Reformacji przyjmuje się dzień 31 października 1517 r., gdy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których m.in. odrzucał katolicką naukę o odpustach.

ts / Wittenberga

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama