USA: echa spotkania Papieża z Trumpem

W Stanach Zjednoczonych nie milkną echa spotkania Papieża Franciszka z prezydentem Donaldem Trumpem. Amerykańskie media podkreślają doniosłość słów, w których Ojciec Święty wezwał prezydenta, by był narzędziem pokoju na świecie.

„Dary Papieża jasnym przesłaniem dla prezydenta Trumpa”, „Po spotkaniu z Papieżem Trump zdeterminowany, aby pracować na rzecz pokoju”, „Papież Franciszek zadał prezydentowi Trumpowi małe zadanie domowe” – to niektóre z tytułów w prasie amerykańskiej po spotkaniu Papieża Franciszka z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Media spekulują, co do treści ich rozmowy. Przypuszczają, że poruszono w niej kwestie imigracji, ochrony środowiska naturalnego, walki z ubóstwem i stosowania dyplomacji zamiast rozwiązań militarnych. 

Kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku powiedział, że znając Papieża, byłby zdziwiony, gdyby ten nie poruszył ważnych dla siebie kwestii. Hierarcha dodał, że dobrą rzeczą dla światowego pokoju jest to, iż największy na świecie moralny i duchowy autorytet, jakim jest Papież pragnie współpracować z przywódcą największego światowego mocarstwa, czyli z prezydentem Stanów Zjednoczonych. „Twierdzą, że więcej ich łączy niż dzieli, to ważne” – stwierdził kard. Dolan.

Komentatorzy zwracają uwagę na to, co nie znalazło się w oświadczeniu Watykanu, czyli na ochronę środowiska naturalnego. Ich zdaniem nie powinno to dziwić, gdyż odmienne zdania stron na pewne kwestie nigdy nie są wspominane w oficjalnych oświadczeniach tego typu.

A. Pożywio, Chicago/ rv


Zdjęcie: Donald Trump autor: Gage Skidmore from Peoria, licencja: CC BY-SA 2.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama