Czechy: święto polskiej parafii w Pradze

W Pradze odbyło się doroczne święto Polskiej Parafii zwane Karolkami. Patronem duszpasterstwa naszych rodaków nad Wełtawą jest bowiem św. Jan Paweł II.

Mszę świętą celebrował kard. Dominik Duka OP, arcybiskup Pragi i prymas Czech.

W czasie uroczystej liturgii do kościoła św. Idziego zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II. W kazaniu kardynał Duka przypomniał przesłanie pierwszej encykliki Jana Pawła II – Redemptor hominis. Wspomniał też kilka ważnych postaci w historii Polski, w tym niedawno zmarłego Zbigniewa Brzezińskiego. Przypomniał o czeskich korzeniach twórcy pojęcia „mesjanizm” Józefa Marii Hoene-Wrońskiego. Wyraził opinię, że poglądy polskiego mesjanizmu wpłynęły na treść encyklik Leona XIII i następnych papieży.

Po Mszy św. w krużgankach klasztoru dominikanów odbyła się uroczysta biesiada przygotowana przez parafian. Uczestniczyło w niej kilkaset osób, w tym m. in. ambasador RP w Republice Czeskiej Grażyna Bernatowicz.

Przed niedzielną uroczystością miały miejsce dwa wydarzenia kulturalne, które dopełniały święto parafialne. Było to przedstawienie teatralne „Ecce homo” (adaptacja sztuki „Brata naszego Boga” Karola Wojtyły) oraz koncert, w czasie którego wykonano Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Tegoroczne święto „Karolki” miało nie tylko wymiar religijny. Stało się okazją do spotkania, współpracy i integrowania różnych środowisk Polaków mieszkających w Pradze. Czeskim uczestnikom święta umożliwiło poznanie cząstki polskiej kultury.

o. Hieronim Kaczmarek, dominikanin, Praga/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama