Międzynarodowe konsultacje w ramach przygotowań ŚDM w Panamie

Robocze spotkania panamskiego komitetu ŚDM z organizatorami w Polsce, rozmowy biskupów Panamy w czasie trwającej w Watykanie wizyty ad limina i konsultacje z udziałem biskupów Kostaryki nt. organizacji Dni w Diecezjach - tak w ostatnich dniach wyglądają przygotowania do ŚDM Panama 2019.

Organizatorzy ŚDM w Panamie nie kryją radości, że mogą korzystać z doświadczenia poprzedników, a oczekiwanie na ŚDM łączy się z przygotowaniami do przyszłorocznego Synodu Biskupów poświęconego młodzieży.

- Młodzież z całego świata, którą spotkamy w Panamie w dn. 22-27 stycznia 2019 r. to impuls, aby wszyscy młodzi odkrywali swoją misję w Kościele: kim są, do czego są wezwani, co chcą zrobić ze swoim życiem? Chcemy też ukazać Synod jako Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze powołaniowym. Młody człowiek potrzebuje dokonać wyboru: życia świeckiego, w rodzinie, albo jako ksiądz, czy osoba konsekrowana - przypomina kierujący przygotowaniami do ŚDM abp Jose Ulloa Mendieta, metropolita Panamy.

Wspólnie z panamskimi biskupami uczestniczy on w wizycie ad limina Apostolorum, trwającej w dn. 5-9 czerwca. Na początku przyszłego tygodnia arcybiskup wraz z innymi przedstawicielami komitetu organizacyjnego ŚDM weźmie udział w konsultacjach, które odbędą się w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia i być może zaowocują kolejnymi szczegółami dotyczącymi organizacji ŚDM w Panamie.

Z kolei przedstawiciele panamskiego rządu i lokalnego komitetu organizacyjnego ŚDM zakończyli dziś czterodniową roboczą wizytę w Polsce, podczas której odwiedzili Kraków i Warszawę. W mieście, w którym rok temu odbyły się Wydarzenia Centralne spotkania młodych, spotkali się m.in. z szefową Kancelarii Premiera Beatą Kempą, przedstawicielami BOR, władz Małopolski i członkami krakowskiego komitetu organizacyjnego ŚDM.

Dziś przedstawiciele strony kościelnej organizującej ŚDM w Panamie, na czele z sekretarzem generalnym komitetu Victorem Changiem Gonzalezem, wzięli udział w spotkaniu poświęconemu komunikacji i obsłudze medialnej papieskiej wizyty i ŚDM, które odbyło się w redakcji Katolickiej Agencji Informacyjnej. Odwiedzili także ks. Emila Parafiniuka i ekipę Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

"Kiedy byliśmy u was po raz pierwszy, przed kilkoma miesiącami, niewiele wiedzieliśmy o organizacji i komunikacji ŚDM. Te spotkania są dla nas bardzo ważne i pomagają nam jak najlepiej zaplanować dalsze przygotowania do przyjęcia pielgrzymów i obsługi dziennikarzy" - mówił Victor Chang na zakończenie spotkania w KAI, zapowiadając dalszą współpracę.

Wczoraj konsultacje dotyczące organizacji ŚDM odbyły się także w Kostaryce, gdzie organizatorzy ŚDM spotkali się z przedstawicielami Episkopatu. Podsumowując spotkanie z odpowiedzialnym za kostarykańskie duszpasterstwo młodych bp. Mario Quirosem, organizatorzy ŚDM piszą:

"Pamiętacie, że papież Franciszek obiecał nam środkowoamerykańskie ŚDM? Poczyniliśmy już pierwsze kroki, by to osiągnąć. Wczoraj odbyliśmy pierwsze spotkanie w Konferencji Episkopatu Kostaryki, jako że w Dni w Diecezjach być może włączy się 8 diecezji tego kraju tzw. 'czystego życia'".

Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

abd / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama