Czechy: odbywała się „Noc kościołów”

W Czechach po raz dziewiąty odbyła się „Noc kościołów”. Jest to doroczne wydarzenie, w ramach którego umożliwia się zwiedzanie kościołów i zapoznanie z chrześcijaństwem.

Tym razem można było zwiedzić około 1500 obiektów kościelnych.

„Noc kościołów” była okazją do obejrzenia przestrzeni na co dzień niedostępnych, takich jak wieże kościelne, krypty czy pomieszczenia klasztorne. Poszczególne parafie przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje w postaci koncertów, wykładów, czy spotkań z tzw. ciekawymi ludźmi. W Pradze przygotowano ponton o nazwie „Franciszek”, który umożliwiał podziwianie praskich kościołów od strony Wełtawy. W Brnie uruchomiono tramwaj, w którym można było spotkać się m.in. z miejscowym biskupem. W Pilźnie przejazd pomiędzy kościołami zapewniał zabytkowy trolejbus.

Według wstępnych szacunków w kościołach praskiej diecezji zanotowano ponad 120 tysięcy zwiedzających. Byli to przede wszystkim Czesi. Turyści, choć bardzo liczni w Pradze, w małym stopniu wzięli udział w tym wydarzeniu. Wypada mieć nadzieję, że dzięki „Nocy kościołów” kolejne osoby poznały piękno kultury i wiary chrześcijańskiej.

o. Hieronim Kaczmarek, dominikanin, Praga/ rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao