Prezydent Kolumbii o papieskiej wizycie i perspektywach pokoju

Wizyta Papieża w Kolumbii da nowy impuls procesowi pojednania. - mówił prezydent Santos w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi katolickiemu Avvenire.

Kraj stoi jeszcze przed „próbą ogniową”, jaką będzie zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu regionom zniszczonym przez konflikt. - podkreślił kolumbijski prezydent.

Juan Manuel Santos w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi katolickiemu Avvenire mówił o sytuacji społecznej i politycznej w kontekście wrześniowego przyjazdu Franciszka do tego południowoamerykańskiego kraju.

Wydarzenie to będzie możliwe dzięki zawarciu w ubiegłym roku przez kolumbijski rząd porozumienia z największym ugrupowaniem partyzanckim FARC. 

Obecnie proces pokojowy jest stopniowo wdrażany, ale, jak zaznaczył prezydent Santos, potrzeba jeszcze czasu i właśnie takich stymulujących zachęt, jak papieska wizyta. Jednak uważa on, że pokój jest już przesądzony, gdyż chcą go wszystkie najważniejsze środowiska społeczne. 

Wyzwaniem jest tylko sama agenda procesu, by zapewnić rzeczywisty i zrównoważony rozwój kraju. Problemem jest też zapewnienie bezpieczeństwa, gdyż za przemoc odpowiadają nie tylko Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii, ale i inne ugrupowania paramilitarne. 

Juan Manuel Santos wyraził nadzieję, że negocjacje obejmą też Armię Wyzwolenia Narodowego (ELN), a duch pokoju i pojednania „zarazi” także sąsiednią Wenezuelę, pogrążoną w politycznym chaosie.

tc/rv,avvenire

« 1 »

reklama

reklama

reklama