Abp Sako: niech chrześcijanie z Równiny Niniwy decydują sami

„Trzeba skończyć z podziałami, konfliktami, wojnami! Politycy muszą się nauczyć szacunku i miłosierdzia dla ludzi, którzy cierpią” – zaapelował patriarcha chaldejski Louis Raphaël Sako, nawiązując do wyparcia z Mosulu przez wojska irackie sił tzw. Państwa Islamskiego.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego skomentował on także niespodziewane zwolnienie ze stanowiska chrześcijańskiego burmistrza w miejscowości Alkusz na Równinie Niniwy i zastąpienie go kandydatem popieranym przez Demokratyczną Partię Kurdystanu. Stwierdził, iż to bardzo niebezpieczny precedens, gdyż nie uszanowano prawa tamtejszej ludności, która zawsze sama wybierała swojego burmistrza. Nie mogą jej w tym zastępować partie polityczne.
Patriarcha mówił również o Równinie Niniwy. Powiedział, że nadal trwają walki o nią, więc ludzie boją się powracać do swoich domów, bo wszystko pozostaje jeszcze bardzo niepewne, przyszłość jest niejasna. A to oni sami powinni decydować o swojej przyszłości, nie zaś ktoś inny – podkreślił zwierzchnik chaldejskich katolików.
Abp Sako odniósł się także do sytuacji panującej w Mosulu, mieście niedawno wyzwolonym spod rządów tzw. Państwa Islamskiego.
„Tam wszystko może się jeszcze wydarzyć, ponieważ nadal trwa wojna i nie ma pełnej kontroli. Wielu ludzi sprzyjało ISIS i nie wiadomo, kto jest wrogiem, a kto nim nie jest. Ponadto zachodnia część miasta jest niemal zrównana z ziemią, a stanowi to 80 proc. całego miasta. Z dziesięciu szpitali dziewięć zostało zniszczonych, a także sześć mostów, 63 kościoły i meczety oraz 11 tys. domów. Gdzie mają wrócić ludzie? Rząd nie ma pieniędzy. To naprawdę napawa wszystkich wielkim niepokojem...” – powiedział Raphaël I Sako.

pp/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama