Francja: mija rok od zamordowania księdza przez islamistów

26 lipca mija pierwsza rocznica śmierci ks. Jacquesa Hamela, brutalnie zamordowanego przez dwóch młodych islamistów w czasie, gdy odprawiał Mszę w kościele św. Szczepana w Saint-Etienne-du-Rouvray na przedmieściach Rouen.

Francuska telewizja katolicka Kto wyemituje z tej okazji cykl programów jemu poświęconych. Pierwszy zostanie nadany już w najbliższą niedzielę, 23 lipca. Będzie to spotkanie z siostrą męczeńskiego kapłana, Roseline Hamel, która opowie o tym, jak jego rodzina przeżyła te trudne dni, a także o jego powołaniu i całkowitym poświęceniu się Panu. W kolejne dni będą go wspominać m.in. burmistrz miasta i proboszcz, z którym ks. Jacques współpracował przez ostatnie lata życia.

W jednym z programów wystąpi także arcybiskup Rouen, diecezji do której należał ks. Hamel. Abp Dominique Lebrun w tym tragicznym dniu zamachu był z młodzieżą w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży. W samą rocznicę męczeństwa kapłana o godz. 9.00, a więc dokładnie wtedy, gdy odprawiał on swoją ostatnią Mszę, z kościoła, w którym został zamordowany, będzie transmitowana Eucharystia pod przewodnictwem abp. Lebrun.

Dodajmy, że 13 kwietnia b.r. został otwarty proces beatyfikacyjny ks. Jacquesa  Hamela, który poniósł śmierć w wieku 86 lat. Mógł się on rozpocząć dzięki udzielonej przez Papieża Franciszka dyspensie od pięcioletniego okresu oczekiwania, wymaganego w prawie kanonicznym do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata do chwały ołtarzy.

pp/ rv, sir
« 1 »

reklama

reklama

reklama