Kard. Koch w Rosji: relikwie św. Mikołaja wracają do Bari

„Ekumenizm świętych jest doskonałą okazją do dialogu między Kościołami” – powiedział kard. Kurt Koch przed odlotem do Rosji, komentując przyjęcie w tym kraju relikwii św. Mikołaja.

Od połowy maja, kiedy relikwie św. Mikołaja z Bari przywieziono do Moskwy, a potem do Petersburga, oddało im cześć ponad 2 i pół miliona osób.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan podkreślił, że było to wielkie wydarzenie ekumeniczne. Ma ono istotne znaczenie, gdyż pomaga wiernym w podejmowaniu dialogu. „To coś bardzo ważnego, że spotykają się najwyżsi przedstawiciele Kościołów – podkreślił watykański hierarcha – ale jeszcze ważniejsze jest, że robią to także i wierni”.

W skład delegacji, która udała się do Rosji, aby przywieźć relikwie św. Mikołaja do Bari, gdzie są stale przechowywane, wchodzi też o. Hyacinthe Destivelle OP, zajmujący się w Papieskiej Radzie ds. Jedności Chrześcijan relacjami z rosyjskim prawosławiem. Zauważył on, że wydarzenie to jest szczególnym znakiem przyjaźni między Papieżem, a patriarchą moskiewskim, tym bardziej, iż miało miejsce po ich spotkaniu na Kubie w 2016 r. To także okazja do powierzenia w modlitwie za wstawiennictwem św. Mikołaja zbliżenia obu Kościołów, na których czele stoją Franciszek i Cyryl.

Delegację Stolicy Apostolskiej przyjął 27 lipca wieczorem metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, a 28 lipca patriarcha Cyryl. Relikwie św. Mikołaja powrócą do Bari dziś wieczorem.

pp/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama