Irak: chrześcijanie, a projekt niepodległego Kurdystanu

Działacze chrześcijańscy w Kurdystanie zostali zaproszeni przez szefa sztabu prezydenta autonomii do zaangażowania w przygotowanie referendum dotyczącego niepodległości tego regionu.

Siły polityczne w irackim Kurdystanie starają się na różny sposób zdobyć poparcie nie tylko muzułmanów, ale również wyznawców Chrystusa dla zaplanowanego tam na 25 września referendum, które miałoby zadecydować o pełnej niepodległości regionu.

Na to między innymi wskazuje spotkanie z 25 lipca szefa sztabu prezydenta autonomii z działaczami chrześcijańskimi. Chodziło o bardziej reprezentatywne zaangażowanie ich w komitet przygotowujący głosowanie.

Jeden z obecnych członków komórki organizacyjnej to wyznawca Chrystusa, ale nie wszystkie grupy związane z tą wiarą popierają jego stanowisko polityczne. Jako opcję zaproponowano więc podobne funkcje dwóm innym, wspólnie wybranym chrześcijanom.

Dla hierarchii kościelnej ważniejsze pozostają jednak inne kwestie, w obliczu których trzeba się zjednoczyć. „Priorytet stanowi pomoc w powrocie uchodźcom, odbudowanie miast i wsi zniszczonych przez wojnę” – wskazał zwierzchnik Kościoła chaldejskiego. Patriarcha Luis Raphaël Sako zaznaczył, iż sytuacja w regionie wciąż jest niepewna i bardzo delikatna.

tm/ rv, fides

« 1 »

reklama

reklama

reklama