Ghana, abp Anokye: nielegalne wydobycie złota niszczy środowisko

Ordynariusz archidiecezji Kumasi w Ghanie wezwał rząd do podjęcia działań celem powstrzymania nielegalnej eksploatacji złóż mineralnych.

Abp Gabriel Justice Yaw Anokye podkreślił, iż procederem tym zajmują się zagraniczne bandy kryminalne i wciągają w to także miejscową ludność. Wezwał więc mieszkańców Ghany, aby nie współpracowali z ludźmi bez skrupułów, którym zależy tylko na robieniu pieniędzy. Nielegalne wydobywanie złóż mineralnych pociąga za sobą także niszczenie środowiska naturalnego, i to na dużą skalę. „Ochrona dóbr naturalnych jest konieczna, aby zapewnić odpowiednią przyszłość młodym” – mówił ghański hierarcha.

Ghana jest obecnie jednym z największych wydobywców złota na świecie. W ostatnim czasie otwarto kolejne kopalnie, co spowodowało napływ wielu ludzi z całego świata i nielegalne wydobywanie w miejscach, gdzie poszukuje się tego kruszcu w niebezpiecznych warunkach, wykorzystując do jego pozyskiwania miejscową ludność. Dlatego Kościół apeluje do rządu, aby ją chronił i powstrzymał bezwzględne niszczenie zasobów naturalnych. „Do wielu rejonów naszego kraju – powiedział abp Anokye – wtargnęli ludzie, którzy dniem i nocą rozkopują ziemię, niszcząc także wody gruntowe”.


pp/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama