Nowogródek: modlitwa o pokój w 74. rocznicę męczeństwa nazaretanek

Z okazji 74. rocznicy męczeńskiej śmierci 11 sióstr nazaretanek z Nowogródka, do modlitwy o pokój w rejonach dotkniętych konfliktami, a także za prześladowanych chrześcijan wezwał biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.

74. lata temu naziści rozstrzelali w lesie koło Nowogródka 11 sióstr nazaretanek. Las, który był niemym świadkiem ostatnich chwil życia nowogródzkich męczennic, nawiedzili liczni pielgrzymi. Na modlitwę przybyły również siostry nazaretanki, które są wdzięczne swoim poprzedniczkom za heroiczne świadectwo wiary.

Podczas Mszy św. bp Kaszkiewicz zaznaczył, że historia Kościoła zna niemało przykładów chrześcijan, którzy, naśladując Chrystusa, z miłości do bliźnich oddali swe życie. „Możemy być dumni, że wśród tych bohaterów wiary i miłości są także siostry nazaretanki z Nowogródka, tak bardzo nam bliskie i drogie, związane z naszą ziemią i z jej trudną, bolesną historią” – dodał ordynariusz grodzieński.

Hierarcha zachęcał do szczególnej modlitwy za pośrednictwem błogosławionych sióstr męczennic z Nowogródka za wszystkie narody, które dotykają wojny i inne konflikty, a także za prześladowanych chrześcijan.

Podczas Mszy sprawowanej w tym szczególnym miejscu wybrzmiała też modlitwa w intencji rychłej beatyfikacji siostry Małgorzaty Banaś, dwunastej zakonnicy z Nowogródka, która została, by pilnować domu i czuwać nad kościołem farnym.

Siostry nazaretanki przybyły do Nowogródka na zaproszenie sługi Bożego bp. Zygmunta Łozińskiego, przystępując tam od razu do wykonywania swojej codziennej posługi z wielką ofiarnością i poświęceniem. 

Zostały zamordowane podczas II wojny światowej przez niemieckich okupantów 1 sierpnia 1943 r. Męczennice z Nowogródka poświęciły swoje życie w intencji rodzin, których członków aresztowało gestapo i na których miano wykonać wyrok śmierci. Beatyfikował je Jan Paweł II w Rzymie 5 marca 2000 r.

ks. J. Martinowicz, Mińsk /rv


Zdjęcie: Tablica upamiętniająca Siostry Nazaretanki zamordowane przez hitlerowców w Nowogródku, autor: Paweł 'pbm' Szubert (talk), licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama