Indonezja: rozpoczęły się 7. Azjatyckie Dni Młodzieży inspirowane ŚDM

Ponad 2 tys. młodych z krajów azjatyckich bierze udział w 7. Azjatyckich Dniach Młodzieży - spotkaniu inspirowanym Światowymi Dniami Młodzieży.

Zlot młodych, organizowany z inicjatywy Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupów, odbywa się tym razem w Indonezji pod hasłem "Radosna azjatycka młodzież! Życie Ewangelia w wielokulturowej Azji". W spotkaniu biorą udział także młodzi muzułmanie.

Azjatyckie Dni Młodzieży przypominają swoją formułą Światowe Dni Młodzieży. Składają się z Dni w Diecezjach, organizowanych na terenie kraju, który gości uczestników spotkania, oraz Wydarzeń Centralnych przygotowanych w jednej z diecezji. Całość spotkania poprzedziła pielgrzymka krzyża Azjatyckich Dni Młodzieży i seria tzw. pre-wydarzeń, organizowanych i przeprowadzanych za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Dni w Diecezjach, które trwają od niedzieli i zakończą się jutro, to czas, kiedy pielgrzymi mieszkają wraz z indonezyjskimi rodzinami na terenie 11 diecezji tego kraju. Jak wyjaśniają organizatorzy, to czas bliższego poznawania lokalnego Kościoła i społeczeństwa, a także nawiązywania współpracy, która ma posłużyć duszpasterstwu młodzieży i współpracy międzynarodowej. W spotkaniu bierze udział 2140 młodych reprezentujących 16 konferencji episkopatów krajów azjatyckich.

Z kolei Wydarzenia Centralne 7. Azjatyckich Dni Młodzieży odbędą się w dn. 2-6 sierpnia w mieście Yogyakarta na wyspie Jawa. Oprócz wspólnej modlitwy, uczestnicy spotkania wezmą udział m.in. w warsztatach poświęconych bieżącym wyzwaniom, takim jak m.in. potrzeba ochrony środowiska czy walka z korupcją. Wśród wolontariuszy spotkania znajdują się też przedstawiciele muzułmańskiej młodzieży, która dzieli się z rówieśnikami doświadczeniem swojej wiary. Specjalne przesłanie do uczestników spotkania skieruje także papież Franciszek. Azjatyckie Dni Młodzieży kolejne po ŚDM spotkanie, które inspiruje katolicką młodzież w Azji.

- Rzecz jasna, inspirują nas Światowe Dni Młodzieży. Takie spotkania sprawiają, że życie i wiara młodych ludzi stają się bardziej stabilne. A podczas ŚDM staramy się wyeksponować kontekst wielokulturowości, która charakteryzuje nasze społeczeństwo - mówi KAI Claudia Chyntia, odpowiedzialna za obsługę medialną 7. Azjatyckich Dni Młodzieży.

Azjatyckie Dni Młodzieży, organizowane z inicjatywy Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupów (FABC), odbywają się co 3 lata w jednym z azjatyckich państw. Poprzednie edycje spotkania odbywały się kolejno w: Tajlandii, Tajwanie, Indiach, Hong Kongu na Filipinach i w Korei Południowej, gdzie podczas swej wizyty apostolskiej z uczestnikami zjazdu spotkał się papież Franciszek.

abd / Yogyakarta

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao