Konferencja kard. Fernando Filoniego w Ars

Kościół to misja. Tę myśl Papieża Franciszka przypomniał w Ars we Francji kard. Filoni. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów bierze tam udział w obchodach odpustowych ku czci św. Jana Marii Vianney’a.

Uroczystości odpustowe łączą się z zakończeniem roku misyjnego w miejscowej diecezji. Stąd w konferencji wygłoszonej w przeddzień dzisiejszego liturgicznego wspomnienia patrona proboszczów watykański purpurat przypomniał także inną postać z tego samego okresu, sługę Bożą Paulinę Jaricot, prekursorkę Papieskich Dzieł Misyjnych. 

Jak wskazał kard. Filoni, zarówno ona, jak i proboszcz z Ars byli dziećmi epoki, która naznaczyła głębokim kryzysem dzieje Kościoła we Francji.

Chodzi o okres rewolucji, który spowodował upadek wiary i autorytetu hierarchii katolickiej. A jednak oboje stali się mimo tego kryzysu wielkimi głosicielami Ewangelii: św. Jan Vianney pośród francuskiego ludu, a Paulina Jaricot wkraczając z Dobrą Nowiną w świat robotniczy i kreatywnie wspierając misje zagraniczne.

Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oboje są wzorem współczesnego zaangażowania misyjnego, do którego zobowiązany jest każdy wierzący i każda lokalna wspólnota Kościoła, niezależnie od miejsca i okoliczności, w jakich przychodzi im działać.

tc/ rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao