Ukraina: pielgrzymka piesza z Melitopola do Zaporoża

Od 30 lipca do 6 sierpnia ukraińscy katolicy odbyli pieszą pielgrzymkę z Melitopola do Zaporoża. Dwustukilometrowa trasa wiodła do sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego.

Była to już dwudziesta taka pielgrzymka. W tym roku jej uczestnicy skupiali się na setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.

- Pierwsze i ostatnie słowa Matki Bożej, które wypowiedziała sto lat temu do dzieci w Fatimie były następujące: „Odmawiajcie codziennie różaniec. Nie obrażajcie więcej Pana Boga!” - przypomina dyrektor pielgrzymki, ks. Andrij Popow. - To wezwanie, aktualne także dzisiaj, było hasłem pielgrzymki. Pątnicy nie tylko rozważali znaczenie objawień fatimskich, ale także odpowiadali na nie, odmawiając codziennie cały różaniec w intencji pokoju na Ukrainie, jedności chrześcijan, ustanowienia święta ku czci Boga Ojca i we własnych intencjach.

Na ostatnim odcinku, w Zaporożu, pielgrzymom towarzyszyło trzech biskupów z diecezji charkowsko-zaporoskiej: Stanisław Szyrokoradiuk - ordynariusz, Jan Sobiło - pomocniczy i Marian Buczek - emerytowany ordynariusz.

Pielgrzymka zakończyła się uroczystą Mszą św. w sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego. Bp Szyrokoradiuk podziękował pątnikom za modlitwy i wyrzeczenia.

Każdego z ośmiu dni spędzonych na pielgrzymim szlaku pątnicy szli 25-27 km. Uczestniczyli w Eucharystii, odmawiali różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i słuchali konferencji. Jednak - jak przyznali - najbardziej zapadły im w pamięć wieczorne rozmowy przy ognisku, kiedy mogli dzielić się z księżmi swymi przemyśleniami i odczuciami.

Spali w namiotach, przygotowywali i jedli posiłki na świeżym powietrzu. Bagaże wiozła za nimi ciężarówka. Towarzyszył im też pojazd z kabiną prysznicową w środku.

pb (KAI/risu.org.ua) / Zaporoże


Zdjęcie: Прокафедральный собор Бога-Отца Милосердного  autor: Борис Мавлютов, licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama