Polonia z Chicago pielgrzymuje do Czarnej Madonny w Merrillville

Do wizerunku Czarnej Madonny pielgrzymują też Polacy w Stanach Zjednoczonych. Już po raz 30. z Chicago wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville w stanie Indiana.

W tym roku jej hasło nawiązuje do stulecia objawień w Fatimie: „Odmawiajcie codziennie Różaniec”.

Na pielgrzymi szlak wyruszyło około 9 tysięcy pielgrzymów. Większość z Chicago i okolic, ale również z wielu stanów, z Europy zwłaszcza z Polski, z Kanady czy Ameryki Południowej.

Tradycyjnie już pielgrzymka wychodzi z kościoła pod wezwaniem św. Michała położonego na południu Chicago. Mszę odprawiło dwóch biskupów. Emerytowany biskup diecezji Gary, na terenie której znajduje się sanktuarium w Merrillville, bp Dale Melczek, oraz pomocniczy biskup Chicago Joseph Perry. Kazanie wygłosił salwatorianin ks. Wojciech Porada, misjonarz z Albanii.
W pierwszym dniu pielgrzymka dochodzi na nocleg do gościnnego klasztoru ojców karmelitów bosych w Munster, Indiana.
W dniu dzisiejszym pielgrzymka dotrze już do sanktuarium. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie ordynariusz diecezji Gary bp Donald Hying. Kazanie wygłosi przełożony polskiej prowincji salwatorianów ks. prowincjał Piotr Filas, który już od wielu lat bierze udział w pielgrzymce.

Na zakończenie spodziewamy się w sanktuarium ponad 25 tysięcy pielgrzymów. Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych i najliczniejszych religijnych wydarzeń w życiu Polonii chicagowskiej.

Najświętsza Ofiara, modlitwy, śpiewy religijne, liczne spowiedzi święte i konferencje głoszone w drodze, składają się na niepowtarzalną atmosferę. Trud i wysiłek, obolałe nogi i zmęczenie są ofiarowane Bogu przez pośrednictwo Maryi w duchu pokuty w wielu intencjach, które pielgrzymi niosą w swoich sercach.

Przybywając przed obraz Częstochowskiej Pani, prawdopodobnie największą na świecie kopię obrazu Czarnej Madonny, poświęconą w Rzymie przez św. Jana Pawła II, a ukoronowaną złotymi koronami przez biskupa diecezji Gary, pielgrzymi ze wzruszeniem przeżywają odczuwalną obecność Maryi, która jako dobra Matka czeka, aby wysłuchać, pocieszyć, przyjść z pomocą i przygarnąć do swojego Niepokalanego Serca.

ks. B. Jakubiec, Merrillville

« 1 »

reklama

reklama

reklama