Brazylia: miesiąc powołań, tydzień rodziny

Trwa miesiąc powołaniowy w Kościele w Brazylii. Jego druga niedziela (13 sierpnia) poświęcona była powołaniu do rodzicielstwa. Obchodzony był również Dzień Ojca.

Dnia 13 sierpnia zainaugurowano też 26. edycję Krajowego Tygodnia Rodziny. Odbywa się on pod hasłem „Rodzina światłem dla życia w społeczeństwie”.

Jest czymś bardzo istotnym dla wszystkich rodzin w Brazylii móc rozważać o godności, ważności, pięknie, jakim jest rodzina, dar Boga” – podkreślił bp João Bosco Barbosa kierujący komisją brazylijskiego episkopatu ds. życia i rodziny.

Krajowy Tydzień Rodziny ma swój początek w 1992 r. i na decyzję biskupów brazylijskich w tej sprawie wpłynął św. Jan Paweł II nauczający o niezastąpionej roli rodziny. Właśnie w tamtym okresie systematycznie rozpoczęto atakować instytucję rodziny i jej wartość dla społeczeństwa. Jako odpowiedź na nauczanie papieskie św. Jana Pawła II oraz kwestionowanie i niszczenie rodziny przez różne ideologie, instytucje, czy też niektóre media światowe, pasterze Kościoła w Brazylii zadecydowali o duszpasterskim promowaniu i bronieniu rodziny.

Krajowy Tydzień Rodziny to czas wypraszania u Boga szczególnego błogosławieństwa dla wszystkich rodzin, by zachowały swoje wartości i potrafiły oprzeć się niszczącym siłom płynącym z zewnątrz.

Współpraca animatorów, jak też różnorodnych duszpasterstw w organizacji Krajowego Tygodnia Rodziny winna wyjść poza parafie i diecezje. Bp Barbosa, przewodniczący krajowej komisji duszpasterstwa rodzin (CNPF), zaapelował do grup parafialnych, aby podjęły wyzwanie papieża Franciszka i przeniosły zaangażowanie ewangelizacyjne poza struktury kościelne. Potrzeba, aby problematyka rodziny, jako światła dla społeczeństwa, nie pozostała ekskluzywnie w murach Kościoła. Należy iść z tą prawdą na spotkanie ze światem zewnętrznym – podkreśla wspomniany biskup.

W 1996 r. z inicjatywy archidiecezji Rio de Janeiro wydano w ramach przygotowań do II Światowego Spotkania Rodzin z udziałem Jana Pawła II broszurę "Godzina Rodziny”. Stała się ona zaczynem publikacji kolejnych materiałów dla całej już wspólnoty Kościoła w Brazylii. 

Każdego roku krajowa komisja duszpasterstwa rodzin (CNPF) przygotowuje pomoce do właściwego przeżywania Krajowego Tygodnia Rodziny. Są to materiały, które mogą pomóc w różnych celebracjach i można je zaadaptować do realiów każdej wspólnoty. W obecnym roku materiały duszpasterskie zawierają rozważania współbrzmiące z intencją Kościoła, aby doceniono zaangażowanie osób świeckich w życiu społecznym kraju.

ks. Z. Malczewski, Brazylia / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama