Brazylia: watykańska reforma medialna na spotkaniu katolickich dziennikarzy

„Mutirão komunikacji” – pod takim enigmatycznym hasłem rozpoczyna się w Santa Catarina w Brazylii krajowe spotkanie dziennikarzy katolickich (16-20 sierpnia).

„Mutirão” to wieloznaczne słowo oznaczające zarówno zgromadzenie, jak zestawienie, dzielenie się czy pracę zespołową. Termin ten zastosowano dla spotkań dziennikarskich, które brazylijski episkopat organizuje cyklicznie od 1998 r. celem wymiany doświadczeń, dokształcenia zawodowego oraz przedyskutowania kwestii związanych ze społeczeństwem i światem mediów. Tym razem gościem spotkania jest prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji prał. Dario Viganò. Ma on przedstawić brazylijskim dziennikarzom wdrażany projekt reformy mediów podległych Stolicy Apostolskiej.

„Reforma jest już mocno zaawansowana także dzięki profesjonalizmowi personelu zatrudnionego w różnych segmentach sektora watykańskiej komunikacji, a zwłaszcza dzięki prawdziwie kościelnej postawie służby Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej. A zatem projekt idzie bardzo dobrze i mamy nadzieję na powstanie jeszcze w tym roku nowego portalu komunikacji Stolicy Apostolskiej: portalu, który skupi redakcje dotychczasowego Radia Watykańskiego oraz Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego. Będzie to portal multimedialny i wielojęzyczny. Ta nowa struktura pozwoli z jednej strony na spójne informowanie o Stolicy Apostolskiej. Nie chodzi o informację jednolitą czy tym bardziej homogeniczną, ale raczej właśnie o informację spójną. Jednocześnie zależy nam na zdolności różnicowania przez każdą z redakcji w odniesieniu do własnych odbiorców w kraju, w zależności od ich oczekiwań czy innych znaczących aspektów. Właśnie to pragniemy zrobić i z pewnością zrobimy. Następnie przy tej okazji zaprezentuję kroki już podjęte rok po roku: działania szkoleniowe, dokonane inwestycje technologiczne w przechodzeniu od systemu mediów rozproszonych i skupionych na własnych celach poszczególnych redakcji do systemu przekazu, który odpowiada Stolicy Apostolskiej: który mówi o Papieżu, jego nauczaniu i działaniu, o pracy rzymskich dykasterii, o Kościele na świecie. Chodzi szczególnie o nagłaśnianie znaczących inicjatyw Kościołów lokalnych, aby poznały je wszystkie inne wspólnoty i poznając mogły ewentualnie je zastosować u siebie w praktyce”- powiedział ks. Viganò.

Jak wyjaśnił prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji, nie chodzi o naśladowanie watykańskiej reformy medialnej przez lokalne ośrodki, ale o ich wzajemną interakcję stymulującą rozwój katolickich mediów.

tc/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama