Do 1 na 1000 nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich dochodzi w Kościele

Zaledwie jeden promil nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich popełniany jest w środowisku kościelnym - informuje hiszpański dwumiesięcznik jezuicki "Sal Terrae".

Do 70 proc. nadużyć seksualnych dochodzi w rodzinach, 30 proc. takich czynów popełnianych jest w innych środowiskach, m.in. szkołach i klubach sportowych. Jak podkreślają autorzy publikacji, niski odsetek nadużyć, nie zwalnia wspólnoty Kościoła z odpowiedzialności, ani wysiłków podejmowanych w zakresie prewencji.

Według wydawanego przez jezuitów hiszpańskiego periodyku "Sal Terrae" 1 na 1000 nadużyć seksualnych, których ofiarami są niepełnoletni, popełniany jest w środowisku kościelnym. 3/4 przypadków notowanych jest w rodzinach, do pozostałych dochodzi w innych środowiskach, w których przebywają dzieci i młodzież, m.in. w szkołach i klubach sportowych.

Na łamach kwartalnika przeprowadzona jest szczegółowa analiza statystyk, rozwiązań prawnych, a także możliwych działań w zakresie pomocy ofiarom i prewencji.

"Nie możemy zagwarantować w sposób absolutny, że w Kościele nie będzie już agresorów. Jednakże możemy i powinniśmy powiedzieć agresorom, że Kościół nie jest już miejscem popełniania przestępstw. Nie ma tam dla nich miejsca. Musimy mówić ofiarom, że będziemy zawsze z nimi i dla nich" - pisze na łamach dwumiesięcznika o. Campo Ibanez, profesor prawa kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Comillas w Madrycie.

abd (KAI/cath.ch/Sal Terrae) / Madryt

« 1 »

reklama

reklama

reklama