Rosja: kard. Parolin odprawił Mszę św. katedrze

Przebywający w Moskwie watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odprawił wczoraj wieczorem Mszę św. w wypełnionej wiernymi katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP.

W koncelebrze towaryszyli mu wszyscy biskupi katoliccy Rosji. Obecni byli oficjalni przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego.

Dostojnego gościa powitał miejscowy ordynariusz abp Paolo Pezzi. Podkreslił, że jest to druga wizyta watykańskiego sekretarza stanu w Moskwie. Pierwszym był kard. Angelo Sodano, który w grudniu 1999 r. rekonsekrował odnowioną świątynię katolicką w imieniu papieża Jana Pawła II. Również obecna wizyta kard. Parolina jest dla rosyjskich katolików znakiem obecności między nimi Ojca Świętego.

Homilę wygłosił gość z Watykanu, który przekazał pozdrowienia i błogosławieństwo papieskie dla rosyjskich katolików, jak zaznaczył, bardzo bliskich sercu papieża Franciszka, zwłaszcza po historycznym spotkaniu z patriarchą Cyrylem na Kubie. Komentując słowa Ewangelii św. Łukasza o Zwiastowaniu powiedział, że Chrystus jest delikatnym światłem „nie oślepiającym, ale wskazującym drogę” do życia prostego, czystego zmierzającego do Boga i człowiek, za przykładem Maryi, wezwany został do zaufania Duchowi Świętemu i do otwartości na jego działania.

Według kard. Parolina podobne wezwanie słychać w wystąpieniach papieża Franciszka i patriarchy Cyryla. Droga wzajemnego zbliżenia, braterstwa i wpółpracy, której nowy impuls dało ubiełoroczne spotkanie na Kubie, nie jest rezultatem ludzkich idei i programów, ale przede wszystkim działania Ducha Świętego, któremu powinniśmy być wdzięczni.

Dostojny gość z Watykanu dzisiaj spotkał się z patriarchą Cyrylem i szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

W. Raiter, Moskwa/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama