Pracowity czwarty dzień Papieża w Kolumbii

Ojciec Święty udał się do seminarium Najświętszego Serca Jezusowego w Medellín oraz hali widowiskowo-sportowej „La Macarena” na spotkanie z duchowieństwem, zakonnikami i zakonnicami, seminarzystami oraz ich rodzinami.

Po obiedzie i krótkim odpoczynku w seminarium Najświętszego Serca Jezusowego w Medellín, Franciszek udał się do Domu św. Józefa, Hogar de San José. Tutaj spotkał się z jego wychowankami i personelem (ok. 300 osób). Dom św. Józefa jest ośrodkiem prowadzonym przez tutejszą archidiecezję dla dzieci porzuconych, sierot i będących ofiarami wojny i przemocy. Zanim papież wysiadł, do samochodu podbiegło dwóch małych chłopców i podarowało mu różaniec na rękę, który sobie natychmiast założył. Już na dziedzińcu wychowankowie powitali dostojnego gościa głośnym śpiewem. “Dzieci i młodzież trafiają do nas ze wszystkich zakątków kraju zranione przez utratę rodziców, głód, opuszczenie, wykorzystanie seksualne, brak studiów, a przede wszystkim przez brak domu i miłości”  - powiedział dyrektor ks. Armando Santamaría witając papieża. “Pięciu kapłanów, dwadzieścia zakonnic i 90 świeckich przyjmujemy je jako dar Boży w naszych ośmiu domach i w dwóch schroniskach dla chorych ubogich”. Następnie wychowanka domu, 13-letnia Claudia Yesenia, opowiedziała o swoim dramatycznym dzieciństwie: mając zaledwie 2 lata straciła praktycznie całą rodzinę podczas ataku FARC i sama została ciężko ranna. Przy życiu została jej ciocia, która umieściła ją w Domu św. Józefa. Dzisiaj Claudia Yesenia marzy o tym, aby zostać nauczycielką i uczyć wartości, których sama się nauczyła. Papież Franciszek otrzymał od dzieci szereg spontanicznych presentów. On sam zostawił w darze obraz św. Rodziny i udzielił błogosławieństwa.

Papież udał się następnie do hali widowiskowo-sportowej „La Macarena” na spotkanie z duchowieństwem, zakonnikami i zakonnicami, seminarzystami oraz ich rodzinami. Na tę okazję specjalnie sprowadzono relikwie św. Laury Montoya, pierwszej świętej kolumbijskiej, którą kanonizował Franciszek 12 maya 2013 r. tuż po swoim wyborze.6 Spotkanie miało formę liturgii Słowa. W wypełnionej hali – szacuje się, że było  w niej 12 tys. osób - Papieża powitał bp Alvarez Botero, odpowiedzialny za powołania z ramienia Episkopatu. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali trzech świadectw: kapłana, siostry klauzurowej i przedstawicielki Stowarzyszenia Matek Kapłanów i Seminarzystów. W swoim wystąpieniu, które często przeradzało się w spontaniczny dialog, papież zaproponował trzy sposoby skutecznego trwania w Chrystusie: dotykając jego człowieczeństwa, kontemplując jego bóstwo oraz żyjąc w radości. Spotkanie miało charakter żywy i radosny. Ukazało też bogactwo powołaniowe kolumbijskigo Kościoła, który już od kilku lat wysyła misjonarzy do innych krajów.

Spotkanie w hali „La Macarena” było ostatnim punktem wizyty Franciszka w Medellín. Stamtąd powrócił do Bogoty na nocny odpoczynek w nuncjaturze. Przed jej budynkiem czekali na niego tym razem m.in. nowożeńcy oraz małżeństwa obchodzące srebrny i złoty jubileusz.

M. Raczkiewicz CSsR, Kolumbia/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama