Barcelona: Kościół przed „nielegalnym” referendum

Na tydzien przed “nielegalnym” referendum w Katalonii tamtejsi biskupi proszą o zachowanie “zdrowego rozsądku” oraz o modlitwę. 1 października ma się odbyć referendum w sprawie “niepodległości” Katalonii zorganizowane przez jej separatystyczne władze.

Dla rządu w Madrycie jest ono “niezgodne z konstytucją” i “nielegalne”. Zdania katolików są w tej sprawie podzielone. 300 katalońskich kapłanów podpisało list, w którym apelują o wzięcie udziału w „referendum”. Oznacza to, że co piąty ksiądz w Katalonii wprost popiera tzw. proces separacyjny.

“Prosimy wszystkich katolików, aby modlili się o błogosławieństwo Boże dla Katalonii, która przeżywa delikatny moment w swojej historii” - czytamy w liście katalońskich biskupów. Ta modlitwa ogarnia także tych, którzy pracują w administracji publicznej, zarządzają dobrem wspólnym i troszczą się o życie społeczne. “Kościół chce być zaczynem sprawiedliwości, braterstwa i komunii”, a także oferuje się, aby “pomóc w tej służbie na rzecz dobra wspólnego naszego ludu”. Biskupi zachęcają wszystkich, a szczególnie chrześcijan świeckich, aby byli odpowiedzialni w życiu publicznym, “szukali drogi dialogu i porozumienia, poszanowania prawa i instytucji, a nie konfrontacji”. Społeczeństwo powinno stać się przestrzenią braterstwa, wolności i pokoju. “Niech zdrowy rozsądek i pragnienie bycia sprawiedliwymi i braterskimi kieruje nami wszystkimi” - apelują katalońscy biskupi.

W przeddzień patronalnego święta Barcelony Matki Bożej de la Merced (24.09) także kard. Juan José Omella prosi o “unikanie konfrontacji, przemocy i braku szacunku dla innych” w tych trudnych chwilach. Matka Boża od Wykupu Niewolników niech pomoże “zachować nadzieję złożoną w tych, którzy nas otaczają”.

ks. M. Raczkiewicz, Madryt

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao