Avila: Jubileuszowy Rok Terezjański

Pod hasłem “Idź z determinacją” (Camina con determinación) rozpoczął się pierwszy Jubileuszowy Rok Terezjański. Uroczystą Mszę inauguracyjną celebrował w Avili kard. Ricardo Blázquez, przewodniczący Episkopatu Hiszpanii.

W sobotę wieczorem plac przed kościołem św. Teresy tłumnie wypełnili pielgrzymi z Avili i z innych regionów Hiszpanii. Obecne były władze miasta i regionu.

Uroczystość rozpoczęła się od odczytania dekretu Papieża Franciszka, w którym zezwala na celebrację pierwszego w historii Jubileuszowego Roku Terezjańskiego. Odtąd – “dla dobra wiernych” będzie on obchodzony wówczas, kiedy wspomnienie św. Teresy z Avili przypadnie w niedzielę (np. w latach 2017, 2023, 2028). Następnie przy dźwięku hymnu i biciu dzwonów bp Jesús García Burillo otworzył Świętą Bramę. Wszyscy udali się na krótką modlitwę do kaplicy, która została zbudowana na miejscu rodzinnego domu Teresy. Potem odśpiewano nieszpory.

Z kolei w niedzielę rano Mszę przed murami miasta odprawił kard. Ricardo Blázquez, przewodniczący Episkopatu. W homilii podkreślił znaczenie Roku Terezjańskiego oraz najważniejsze elementy z duchowości świętej Mistyczki z Avili. Bez wątpienia Avila stanie się celem pielgrzymek nie tylko z Hiszpanii, ale także z całego świata. Duchowość Teresy jest wciąż aktualna i atrakcyjna, podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Władze cywilne i kościelne przygotowały bogaty program dla pielgrzymów. Rok Jubileuszowy obchodzony jest także w miejscowości Alba de Tormes, gdzie św. Teresa zmarła 4 października 1582 r. W miejscowym klasztorze karmelitanek znajdują się jej relikwie.

ks. M. Raczkiewicz, Madryt

« 1 »

reklama

reklama

reklama