Brazylia: sympozjum o Kościele w nowych mediach

Od 7 do 10 listopada w Rio de Janeiro odbywało się, już po raz czwarty, sympozjum na temat mediów społecznościowych, tym razem pod hasłem: „Kościół w sieci: kultura cyfrowa jako środek”.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele 40 brazylijskich diecezji oraz wykładowcy z Brazylii, Watykanu, Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

Otwierając sympozjum miejscowy arcybiskup kard. Orani João Tempesta wskazał, że są to wytrawni profesjonaliści, którzy swoimi refleksjami wskażą konkretnie, jak realizować apostolstwo Kościoła w tych czasach kultury cyfrowej: „Jest czymś bardzo istotnym, abyśmy przygotowywali tych, którzy współpracują z nami w posłudze pasterskiej i pragną nas wspierać w naszych diecezjach czy zgromadzeniach. Jesteśmy ciągle wezwani, abyśmy obserwowali rzeczywistość, jaka staje przed nami, i dzięki refleksji potrafili zawsze dawać w oparciu o Ewangelię odpowiedź na nowych «aeropagach ewangelizacji», korzystając z nowych dostępnych środków” – podkreślił kard. Tempesta.

Głównym celem sympozjum było studium nad kwestią obecności Kościoła w internetowych portalach społecznościowych i korzystania z nowych technologii cyfrowych. Chodzi o to, by Kościół był otwarty na wszelkie nowości, jakie pojawiać się będą w erze cyfrowej, ażeby poprzez te nowoczesne środki prowadzić ewangelizację.

Ks. Marcos William Bernardo, wikariusz biskupi archidiecezji Rio de Janeiro ds. środków przekazu, zwrócił uwagę, że należy tak korzystać z komunikacji internetowej, aby nie zatracić głębokiej tożsamości związanej z tym, że jesteśmy uczniami Chrystusa: „Winniśmy więcej mówić w oparciu o nasze serce, rozpowszechniać w sieci język miłości, którym jest sam Chrystus. Jeśli by tak nie było, to nie warto by być chrześcijaninem. Chrystus nie rywalizuje z technologią. Obyśmy w tej kulturze nie zagubili się, lecz wręcz przeciwnie, zachowali naszą integrację z Chrystusem, ponieważ On był i jest naszą wielką motywacją” – apelował do zebranych ks. Bernardo.

Z. Malczewski TChr/ Brazylia/ rv

 
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao