Dżakarta: terroryzm - maksymalna czujność w czasie świąt Bożego Narodzenia

Ponad 20 tys. policjantów patrolujących stołeczną Dżakartę podczas obchodów Bożego Narodzenia i Nowego Roku, od 23 grudnia do 1 stycznia, zapowiedział szef indonezyjskiej policji.

W okresie świątecznym chrześcijańskie miejsca kultu i instytucje rządowe są w Indonezji często celem ataków terrorystów .

W ostatnich latach indonezyjska policja udaremniła szereg zamachów terrorystycznych, w tym wiele zaplanowanych właśnie na ten okres i często inspirowanych czy kierowanych przez ludzi związanych z tzw. Państwem Islamskim w Iraku i Syrii (ISIS). Grupy terrorystyczne nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

W Indonezji, państwie o największej na świecie liczbie muzułmanów, chrześcijanie stanowiący około 10 proc. populacji są często celem ekstremistycznych ataków. W 2000 r. w Wigilię Bożego Narodzenia zamachy bombowe na 11 kościołów w różnych częściach kraju spowodowały śmierć 13 osób, a 100 zraniły. Za atakami stało ugrupowanie terrorystyczne powiązane z Al-Kaidą. Od tego czasu tysiące członków dwóch głównych umiarkowanych organizacji islamskich w okresie świątecznym zapewniają bezpieczeństwo chrześcijańskim budynkom religijnym.

lgo/ rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao