USA: biskupi wskazują na “fundamentalny” problem posiadania broni

Katoliccy biskupi USA wyrazili ubolewanie z powodu 26 śmiertelnych ofiar strzelaniny w kościele baptystów w Teksasie. Jednocześnie wskazali na „fundamentalny problem” w społeczeństwie USA jakim jest prawo do posiadania broni.

„Kultura życia nie może tolerować bezmyślnej przemocy z użyciem broni we wszystkich jej formach – temu trzeba zapobiec" - napisał przewodniczący Konferencji Biskupów USA, kard. Daniel DiNardo w reakcji na wiadomość o tragicznych wydarzeniach w Teksasie. Wyraził też obawę, że „to bezprzykładne tragiczne zdarzenie” może zapoczątkować szereg kolejnych przypadków masowej strzelaniny.

W niedzielne południe 5 listopada (czasu lokalnego), w niewielkiej miejscowości Sutherland Springs w Teksasie uzbrojony, ubrany na czarno mężczyzna, wtargnął do kościoła baptystów i zaczął strzelać do uczestników nabożeństwa. Według informacji mediów, w niewielkim kościele ofiary nie miały szans ucieczki przed napastnikiem. Władze mówią o 26 ofiarach śmiertelnych i ponad 20 rannych. Najmłodsza ofiara miała pięć lat, najstarsza 72. Wśród zabitych jest m.in. córka pastora tej wspólnoty.

Zbrodniarz zbiegł, ale w czasie strzelaniny popełnił samobójstwo, poinformowały media USA. Lotnictwo amerykańskie ujawniło, że mężczyzna przez cztery lata pracował w tej formacji, ale został wyrzucony, zdegradowany i zwolniony ze służby w wojsku.

„Modlimy się za ofiary oraz ich bliskich, za naszych braci i siostry z Kościoła baptystów, a także za wszystkich ludzi w Sutherland Springs, jesteśmy z nimi w czasie, gdy przeżywają tę przerażającą tragedię” - napisał kard. DiNardo.

“Niech Bóg ma w swojej opiece ludzi w Sutherland Springs” , napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump, który przebywa z wizytą w Japonii. W rozmowie z dziennikarzami Trump powiedział, że jest to “odrażająca zbrodnia”.

ts (KAI) / Waszyngton

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao