reklama

Abp Gallagher: zróbmy wszystko dla pokoju w RŚA

Należy podjąć skuteczne środki w celu zapewnienia mieszkańcom Republiki Środkowoafrykańskiej stabilizacji, pokoju i jedności – apelował abp Paul Gallagher podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

O sytuacji w tym afrykańskim kraju, ogarniętym krwawym konfliktem, Abp Gallagher mówił w Nowym Jorku w wystąpieniu podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zauważył, że konflikt nie ustaje, a wręcz przeciwnie - zaognia się. Wciąż trwają walki, które niosą ze sobą śmierć bezbronnych osób. Cierpi wiele tysięcy niewinnych kobiet i dzieci, które w czasie działań zbrojnych są najbardziej doświadczone. Setki tysięcy ludzi zmuszonych zostało do opuszczenia domów w poszukiwaniu bezpieczniejszego schronienia. Nasila się migracja do sąsiednich krajów: Kamerunu, Czadu, Demokratycznej Republiki Konga, czy też Republiki Konga. W obecnej chwili prawie połowa ludności kraju, to jest ok. 2,5 miliona osób, potrzebuje pomocy humanitarnej, prawie połowa z nich to dzieci.

Abp Gallagher zaznaczył, że rola oenzetowskiej misji stabilizacyjnej MINUSCA, której celem jest złagodzenie cierpień bezbronnych cywili oraz przywrócenie ładu i porządku w kraju, musi być najwyższym priorytetem całej wspólnoty międzynarodowej. „Stolica Apostolska zachęca do podjęcia większych wysiłków w celu zagwarantowania wszystkim obywatelom ich praw – podkreślił abp Gallagher - chroniąc ich przed zbrojną agresją i innymi nadużyciami, które naruszają ich godność, bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na status społeczny lub przynależność religijną”.

Zdaniem watykańskiego sekretarza ds. relacji z państwami niezwykle niepokojący jest fakt, że również pracownicy organizacji humanitarnych i agencji pomocy stają się celem ataków. Powoduje to ograniczenie ich działalności lub całkowite wycofanie się z rejonu walk, pozostawiając potrzebujących bez niezbędnego wsparcia. Abp Gallagher zapewnił jednocześnie, że Kościół i działające w terenie katolickie organizacje nadal będą angażować się niestrudzenie w działania humanitarne tak bardzo dziś potrzebne w Republice Środkowoafrykańskiej. Zaapelował o uczciwy i otwarty dialog, oparty na dobrej wierze, przebaczeniu i pojednaniu. Jest on bowiem jedynym sposobem na osiągnięcie niezbędnej stabilizacji na poziomie społecznym, gospodarczym i politycznym.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama