Abp Xuereb: szczyt w Singapurze wydarzeniem historycznym

Szczyt w Singapurze to konkretne spotkanie na rzecz pokoju, w intencji którego nieustannie modlą się chrześcijanie zarówno Południowej, jak i Północnej Korei. - wskazuje abp Alfred Xuereb, nuncjusz apostolski w Seulu.

Szczyt w Singapurze jest wydarzeniem historycznym, czymś co jeszcze kilka miesięcy temu było nie do wyobrażenia. Jest to konkretne spotkanie na rzecz pokoju, w intencji którego nieustannie modlą się chrześcijanie zarówno Południowej, jak i Północnej Korei. Wskazuje na to abp Alfred Xuereb, który od kilku tygodni jest nuncjuszem apostolskim w Seulu. Były osobisty sekretarz najpierw Benedykta XVI, a następnie Franciszka towarzyszy tamtejszemu Kościołowi, który odgrywa kluczową rolę w procesie pojednania.

„Koreańczycy bardzo przeżywali szczyt w Singapurze. Zdają sobie sprawę z tego, że jesteśmy świadkami naprawdę historycznych chwil. Została zapisana bardzo ważna karta historii, która jest początkiem nowej, z pewnością niełatwej drogi, ale Koreańczycy nie tracą nadziei” – podkreśla abp Xuereb mówiąc o spotkaniu między przywódcami Korei Północnej - Kim Dzong Unem i Stanów Zjednoczonych - Donaldem Trumpem.

“Odeszliśmy od bardzo mocnych słów, jak «ogień, przemoc», czy «totalne zniszczenie» Korei Północnej, przechodząc do sformułowań dużo łagodniejszych, które mówią o pokoju, wzajemnych relacjach budowanych na zgodzie. Daje to naprawdę bardzo dużo nadziei, budzi zaufanie co do przyszłości. Kościół z wielką wiarą przeżywa te chwile. Np. w katedrze w Seulu w każdy wtorek w intencji pokoju i pojednania odbywa się specjalna modlitwa, w której także uczestniczę wraz z wiernymi. Wierzymy, że Maryja, pod której wezwaniem jest nasza katedra wysłucha usilne błaganie swojego ludu – mówi Radiu Watykańskiemu abp Xuereb. – Kiedy obejmowałem urząd nuncjusza były w Korei ogromne napięcia. Teraz klimat jest dużo spokojniejszy. Moja misja, jako nuncjusza polega m.in. na tym, by wspierać wszelkie inicjatywy na rzecz dialogu i pojednania między obu Koreami, ale także na tym, by wszystkim Koreańczykom nieść Dobrą Nowinę o Chrystusie, który jest Panem wszystkich.”

Nuncjusz apostolski w Seulu bardzo pozytywnie ocenia nieustanne inicjatywy modlitewne podejmowane przez chrześcijan obu krajów na rzecz pokoju i pojednania. Południowokoreańscy biskupi zapowiedzieli właśnie modlitewną nowennę, która odbędzie się od 17 do 25 czerwca. Każdemu dniowi towarzyszyć będzie inna intencja. Chrześcijanie modlić się będą m.in. o dialog i zrozumienie między politykami obu krajów, a także w intencji owocnej ewangelizacji Korei Północnej.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama