Arcybiskup Tokio: obcokrajowcy są „błogosławieństwem dla naszego Kościoła”

Nowy arcybiskup archidiecezji tokijskiej Tarcisius Isao Kikuchi SVD, na spotkaniu z księżmi archidiecezji podzielił się swoimi poglądami nt. ewangelizacji w Japonii.

Nowy arcybiskup nawiązał do swoich doświadczeń duszpasterskich z kierowania diecezją Niigata w latach 1999-2017. Stwierdził, że „jest to jedna z najtrudniejszych diecezji, biorąc pod uwagę duże wpływy buddyzmu i szintoizmu. Liczba wiernych należy do najniższej w całym kraju. Takie są fakty, ale są i światła nadziei na wyjście z tej sytuacji”.

Nawiązał też do wizyty ad limina japońskich biskupów w Rzymie w 2007 r. i osobistej rozmowy z Benedyktem XVI. Papież zapytał go wtedy: „Co stanowi nadzieję w twoim Kościele?”. - Przez moment zawahałem się, co odpowiedzieć. I w tym momencie pojawiły mi się przed oczami postacie ponad setki Filipinek, przeważnie żon Japończyków, które de facto ewangelizują Niigatę. Przypomniała mi się szczególnie historia kościoła w Shinjo, w prefekturze Yamagata. Kiedyś tamtejsze Filipinki powiedziały mi, że chcą mieć kościół, gdyż do tej pory Msze św. odbywały się tam tylko w prywatnych domach. Pomyślałem sobie wówczas, że nie ma na to szans, choćby tylko ze względów finansowych. Ale potem mimo wszystko kościół powstał. W 2010 r. pojechałem go poświęcić. Funkcjonuje i rozwija się. Na tej uroczystości obok mnie siedział przewodniczący rady parafialnej z sąsiedniego kościoła, Japończyk - mąż Filipinki, do niedawna człowiek całkowicie obojętny w stosunku do religii chrześcijańskiej - opowiadał hierarcha.

W działalności nowego arcybiskupa Tokio obok aspektu ewangelizacyjnego jest widoczne także szczególne nabożeństwo do Maryi. W dniach od 12 do 15 września będzie on prowadził archidiecezjalną pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Akita. Przedtem jeździł tam jako biskup ordynariusz tego miejsca znanego coraz bardziej w Japonii i na świecie.

Również tokijska Polonia wraz z dominikaninem o. Pawłem Janocińskim organizuje wyjazd na modlitwy do Akity w dniach 7-10 września. 

o. pj (KAI Tokio) / Tokio

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao