Brazylia: w państwie jak w futbolu

Choć reprezentacja Brazylii wraca z Rosji po przegranej z Belgią, nie jest to koniec walki dla narodu, którego nastroje łączą się mocno ze kondycją futbolu w tym kraju.

Metafora sytuacji społecznej, jako stanu piłki nożnej, posłużyła więc brazylijskim biskupom do skierowania apelu, aby angażować się w naprawianie państwa, które znajduje się w kryzysie.

W tym roku w Brazylii odbywać się będą wybory prezydenta państwa, gubernatorów stanów, senatorów (zmiana 2/3 senatu), deputowanych federalnych i stanowych. W kontekście rozgrywek piłkarskich biskupi zwracają uwagę na potrzebę przezwyciężenia apatii politycznej, by społeczeństwo stało się bardziej odpowiedzialne za reformowanie państwa poprzez świadomy wybór reprezentantów do pełnienia odpowiedzialnych funkcji politycznych. To poprzez wybory można będzie wpłynąć na dokonanie koniecznych zmian w państwie, wymienić skorumpowanych polityków, zastępując ich nowymi, posiadającymi kwalifikacje moralne – zaznaczają w swoich komentarzach tamtejsi hierarchowie.

Abp Wilson Tadeu Jonck przypomina, że najistotniejsze w futbolu jest pragnienie zdobycia zwycięstwa. Jeżeli jednak w rozgrywkach piłkarskich pojawiają się inne motywacje, jak na przykład chęć zdobycia korzyści finansowych, wówczas uprawianie sportu jest skorumpowane. Podobnie dzieje się też w polityce. Abp Paulo Mendes Peixoto zauważa, że tak jak w sporcie liczy się wysiłek piłkarzy, aby osiągnąć zwycięstwo, tak też trzeba jeszcze dużo zrobić w Brazylii dla poprawy trudnej, aktualnej sytuacji. „Nie wszystko jest stracone, postęp jest możliwy” – zaznacza wspomniany arcybiskup. Bp Guilherme Werlang, odpowiedzialny za komisję episkopatu do spraw społecznych, dokonuje krytycznej oceny, zauważając, że sportowcy nie wkładają już koszulek reprezentujących Brazylię, ale używają tych, które przynoszą pieniądze. Piłkarze bardziej bronią barw międzynarodowych klubów, ponieważ one przynoszą im większy dochód.

Należy mieć nadzieję, że tak jak brazylijskie społeczeństwo koncentruje się na piłce nożnej, tak również może wpłynąć na pogłębienie jedności narodowej w celu osiągnięcia ducha demokratycznego opartego na sprawiedliwości i braterstwie.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama