Caritas na pierwszej linii pomocy Indonezyjczykom

Indonezyjska Caritas niezwłocznie zaangażowała się w pomoc ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi, jakie dotknęło wyspę Lombak. Na miejscu znajdują się też inne organizacje.

Jak mówi ambasador Indonezji przy Stolicy Apostolskiej, potrzeby są bardzo duże.

„Jesteśmy gotowi nieść pomoc wszystkim. Katolicy w Indonezji są mniejszością w takich sytuacjach, jak ta jesteśmy wezwani, aby pokazać naszą tożsamość, jaką jest solidarność”– mówi dyrektor indonezyjskiej Caritas, ks. Banu Kurnianto. Wolontariusze tej organizacji rozpoczęli interwencje pomocowe już po pierwszych wstrząsach, które miały miejsce na tydzień przed niedzielną tragedią.

Doraźnie Caritas dostarcza potrzebującym pomoc żywnościową i środki higieniczne. Planuje też wsparcie projektów odbudowy i zabezpieczenia zniszczonych domów. Wciąż prowizoryczny bilans tragedii mówi o ponad 140 zabitych i setkach rannych. Liczne budynki są całkowicie lub częściowo zawalone.

„Fakt, że swą solidarność z ciepiącymi w wyniku trzęsienia ziemi Indonezyjczykami wyraził Papież Franciszek bardzo nas poruszył” – mówi ambasador Indonezji przy Stolicy Apostolskiej, Wanry Wabang.

- Bardzo poruszył nas telegram Papieża Franciszka – powiedział Radiu Watykańskiemu ambasador Wanry Wabang. – Mówimy o wielkim nieszczęściu, gdyż trzęsienie ziemi dotknęło miejsca najbardziej znane w Indonezji, wyspy Lombok i Bali. Słowa Papieża są wsparciem i zachętą dla wszystkich zaangażowanych w pomoc. Prezydent zaalarmował odpowiednie władze, wzywając je do niesienia pomocy ofiarom. Indonezyjski Czerwony Krzyż poprosił o zapasy krwi, której brakuje, a jest bardzo potrzebna. Proszono też o inne rzeczy, jak żywność, namioty i narzędzia komunikacji.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama