Diecezja Bouar przygotowuje się do święceń biskupich tarnowskiego misjonarza

Biskup nominat Mirosław Gucwa staje się ojcem dla Was wszystkich – powiedział na afrykańskiej ziemi, biskup tarnowski Andrzej Jeż, który jest już na terenie diecezji Bouar.

Święcenia biskupie tarnowskiego misjonarza odbędą się w niedzielę.

Bp Jeż spotykając się z wiernymi wyraził radość, że diecezja Bouar otrzymała nowego pasterza w osobie ks. Mirosława Gucwy, jego szkolnego kolegi, ale przede wszystkim kolegi z rocznika święceń kapłańskich.

Słowa bp. Jeża spotkały się z prawdziwie afrykańską reakcją wyrażoną w oklaskach. „Powiększyły się one, gdy wierni usłyszeli z ust biskupa z Tarnowa, że nowy biskup Bouar jest starszy święceniami kapłańskimi od niego o minutę” – relacjonuje ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupa tarnowskiego ds. misji.

Wraz z misjonarzami biskup tarnowski Andrzej Jeż miał okazję zobaczyć w Bouar Centrum Kulturalne Saint Kizito, które prowadził ks. Mirosław Gucwa jeszcze jako wikariusz generalny. Dwa lata temu podjął się rozbudowy tego miejsca. Na ten cel z funduszu kolędników misyjnych z Tarnowa otrzymał ponad 24 tys. euro.

„Na własne oczy widzieliśmy nowy pawilon tej potrzebnej instytucji. Powstało sześć pomieszczeń: sale kroju i szycia, kuchnia z zapleczem, świetlica dla dzieci, poradnia i jadalnia. Działalność Centrum, z którego obecnie korzysta około 60 młodych dziewczyn i kobiet w wieku od 15 do 25 lat, to otwarcie drzwi dla młodych samotnych matek i dla dziewcząt, które z różnych przyczyn nie mogły kontynuować nauki w szkole. Powstało w ten sposób centrum promocji kobiet i dziewcząt” – dodaje ks. Czermak.

Centrum zapewnia w trzyletnim cyklu kurs alfabetyzacji, naukę języka francuskiego, szkolenie zawodowe (kurs szycia, wyszywania, gotowania), formację z zakresu planowania rodziny, formację duchową i moralną, znajomość praw człowieka, kobiet i dzieci.

eb / Tarnów

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama