Diecezja Żylińska na Słowacji obchodzi dziesięciolecie istnienia

W sobotę 10 lutego o godz. 10.00 w Kościele Matki Bożej Siedmiu Boleści w Żylinie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta z okazji 10. rocznicy erygowania Diecezji Żylińskiej.

Eucharystii przewodniczy ordynariusz diecezji Żylińskiej bp Tomáš Galis. Obecny jest abp Giacomo Guido Ottonello - nuncjusz apostolski na Słowacji. 

W uroczystej liturgii uczestniczą także m.in. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, Biskup Gliwicki Jan Kopiec, bp Piotr Greger - biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej oraz biskupi z Austrii i Czech.

***

Diecezja Żylińska została erygowana bullą papieża Benedykta XVI 14 lutego 2008 r. z wydzielenia części ziem z bańskobystrzyckiej i diecezji nitrzańskiej. Stanowi ona część Metropolii Bratysławskiej.

Diecezja Żylińska położona jest w północno-zachodniej części Słowacji. Ordynariuszem diecezji jest bp Tomáš Galis, były biskup Bańskiej Bystrzycy. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze pw. Trójcy Świętej w Żylinie.

Diecezja Żylina powstała z dziewięciu dekanatów diecezji Nitra (Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Varín, Bytča, Rajec, Bańskiej Bystrzycy, Púchov, Ilava) i jednej z diecezji Bańskiej Bystrzycy (Martin). W 2018 roku został dodany Dekanat Turzowka.

Źródła: xbk; www.dcza.sk; pl.wikipedia.org

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama