Dublin: drugi dzień Kongresu Duszpasterskiego

Drugi dzień Kongresu Duszpasterskiego, trwającego w czasie Światowego Spotkania Rodzin, przebiegał pod hasłem „Rodzina i miłość”. Temat ten stoi w centrum wielu odbywających się paneli i dyskusji.

Do stolicy Irlandii wciąż przybywają kolejne rodziny.

Co robić, kiedy latają talerze, rola dziadków w przekazie wiary między pokoleniami, odpowiedzialne ojcostwo, płodna miłość, przygotowanie do małżeństwa w parafiach czy też handel ludźmi w dzisiejszym świecie - to niektóre z tematów czwartkowej porannej sesji Kongresu Rodzinnego.

Ponad 300 osób wysłuchało wykładu prof. Rocco Buttiglione „Ukryty skarb: teologia ciała św. Jana Pawła II”. W swoim wystąpieniu nie tylko ukazał jej podstawy, ale także jej aktualność i atrakcyjność. Prof. Buttiglione odpowiedział też na pytanie dlaczego nauka Jana Pawła II jest ukrytym skarbem. „Ponieważ jest to prawda odwieczna, ale wyrażona z wnętrza życia dzisiejszego człowieka. To jest właśnie Sobór – mówił prof. Buttiglione w Dublinie. – Sobór nie chce zmieniać odwiecznej prawdy, ale wyrazić ją na nowo wychodząc z życia współczesnego człowieka, aby każdy dzisiejszy człowiek mógł żyć pełnią życia w Jezusie Chrystusie, tzn. żyć pełnią życia Kościoła”.

Wystąpienie wzbudziło wiele pytań ze strony słuchaczy, na które prof. Buttiglione udzielił obszernych odpowiedzi. Słuchacze nie kryli zadowolenia:  „Jestem z Polskiej rodziny, ale mieszkam w Anglii. Bardzo mnie interesowało to, co mówił profesor o Janie Pawle II. Dobrze było usłyszeć od eksperta co myśli na temat tego, co pisał Jan Paweł II. Mam bardzo dobre wrażenia, dobrze było tego posłuchać”.  Z kolei Teresa z Bilbao podkreśliła: „Nie czytamy o tych rzeczach, ponieważ być może mamy błędne uprzedzenia do Kościoła. Uważamy, że nie będzie to dla nas użyteczne. Tymczasem czytasz Jana Pawła II i jest całkowicie zrozumiały dla młodych. Myślę, że trzeba zacząć zadawać sobie pytania. A jest wiele osób, które nie mają odwagi pytać, kiedy czegoś nie wiedzą. Kościół pomaga, ale w nas jest jakaś bariera, którą musimy przełamać”.

Także wystąpienie ks. Jamesa Martina SJ wzbudziło wielkie zainteresowanie. Amerykański jezuita mówił o tym, jak przyjmować osoby LGTB i ich rodziny we wspólnotach parafialnych. Niektórzy są katolikami i bardzo często mają bolesne doświadczenie odrzucenia. Ks. Martin zachęcał, aby okazać im szacunek, zrozumienie i znaleźć miejsce w Kościele, tj. w lokalnych wspólnotach parafialnych.

Najmłodsi uczestnicy Kongresu Rodzin byli wczoraj świadkami prezentacji „Youcat”, czyli katechizmu przygotowanego specjalnie dla dzieci. W sposób przystępny i bogato ilustrowany przedstawione zostały główne prawdy wiary, sakramenty oraz życie Jezusa Chrystusa.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao