Francja: Międzynarodowej Rekolekcje Kapłańskie w Ars

W sanktuarium św. Jana Vianney’a odbywają się międzynarodowe rekolekcje dla kapłanów. Uczestniczy w nich 250 księży z 34 krajów.

Idea takich rekolekcji zrodziła się przed 9 laty podczas Roku Kapłańskiego. Wtedy, ze względu na wyjątkowe okoliczności, uczestników było 1200.

Tym razem rozważania prowadzi brat Enzo Bianchi, założyciel ekumenicznej wspólnoty monastycznej w Bose we Włoszech. Jak podaje dziennik La Croix uczestnicy rekolekcji zwracają uwagę na ich wyjątkowo trudny kontekst. Od kilku miesięcy nie ma tygodnia, by nie ujawniono kolejnego skandalu – zauważa cytowany przez francuski dziennik kapłan. Księża opowiadają o związanych z tym cierpieniach, o klimacie podejrzliwości i obelgach, które muszą z tego powodu znosić. „Niesiemy ciężkie jarzmo z powodu naszych współbraci” – zauważa wikariusz generalny miejscowej diecezji. Inni przyznają, że ciąży im atmosfera przesadnej ostrożności. „Nie chcę się czuć sfrustrowany z powodu zboczonych zachowań niektórych kapłanów. Chcę pozostać sobą. Jestem normalny” – dodaje ks. Stèphan Lange ze Wspólnoty Chemin-Neuf.

Enzo Bianchi, który prowadzi rekolekcje zwraca uwagę na potrzebę zerwania z idealistycznym pojęciem celibatu i podjęcia lepszej współpracy ze świeckimi. Na międzynarodowych rekolekcjach kapłańskich w Ars często jest też mowa o przezwyciężaniu mentalności klerykalnej. Nie można jej traktować zbyt powierzchownie i utożsamiać na przykład z noszeniem sutanny. Jak przypomina rektor sanktuarium ks. Patrice Chocholski, Proboszcz z Ars sutannę nosił, a klerykałem na pewno nie był.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama