Głód we wschodniej Afryce: szwajcarska Caritas apeluje o pomoc

Wydarzenia ostatnich miesięcy, takie jak ogromna susza, a z drugiej strony ulewne deszcze oraz wojny domowe pogorszyły już i tak bardzo trudną sytuację humanitarną w krajach Afryki Wschodniej: Sudanie Południowym, Somalii, Kenii i Etiopii.

Miliony ludzi cierpią z powodu głodu i braku wody pitnej – czytamy w komunikacie Caritas. Organizacja przypomina, że wiele tamtejszych regionów cierpi z powodu suszy, która trwa już od ponad 3 lat. Natomiast w tym roku, na przełomie maja i czerwca, ogromne ulewy i powodzie zmusiły tysiące Afrykanów do ucieczki i opuszczenia swych domów. Według szwajcarskiej Caritas setki tysięcy osób utraciło środki do życia, większa część zwierząt hodowlanych poginęła, spichlerze są puste i wyczerpało się ziarno przeznaczone do uprawy.

Z kolei w Somalii działalność terrorystycznej organizacji islamskiej Asz-Szabab doprowadziła do skrajnej nędzy wielu mieszkańców. W Sudanie Południowym ludzie cierpią z powodu ogromnej suszy oraz trwającej od 5 lat wojny domowej. „Pomimo wielu projektów pomocowych przeprowadzanych przez Caritas Szwajcaria, sytuacja jest nadal dramatyczna – czytamy w komunikacie tej charytatywnej organizacji. – Tylko wsparcie ze strony wspólnoty międzynarodowej może położyć kres cierpieniom tak wielu osób”.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao