Hiszpania: Dzień Seminarium

„Apostołowie dla młodych” pod takim hasłem w Hiszpanii trwał Dzień Seminarium, będący tradycyjną akcją powołaniową. Hiszpański episkopat podał, że o 9 proc. wzrosła liczba kleryków na pierwszym roku.

W bieżącym roku akademickim do kapłaństwa przygotowuje się łącznie 1263 kleryków, o 16 więcej niż rok wcześniej. O 9 proc. wzrosła także liczba mężczyzn, który wstąpili do seminarium. Pierwszy rok studiów rozpoczęło 300 osób. Po raz pierwszy od wielu lat we wszystkich seminariach w Hiszpanii są klerycy. W ubiegłym roku święcenia kapłańskie przyjęło 109 osób, o 30 mniej niż rok wcześniej.

Najwięcej kleryków jest w Madrycie (189), Walencji (70), Toledo (65), Sewilli (62), Kordobie (60), Cartagenie (60) i Alcalá de Henares (48).

Jeśli chodzi o niższe seminaria duchowne, to na pierwszy rok przyjęto o 10 proc. więcej osób niż rok wcześniej (łącznie 316). O 55 proc. wzrosła także liczba tych, którzy przeszli z niższego seminarium do wyższego.

W Hiszpanii Dzień Seminarium obchodzony jest od 1935 r. Jego celem jest budzenie powołań kapłańskich oraz odpowiedzialności wspólnot kościelnych za kandydatów przygotowujących się do kapłaństwa. Klerycy dzielili się w niedzielę w parafiach swoimi doświadczeniami. Zbierane były także ofiary na potrzeby seminarium.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao