Hiszpania: malowanie pisanek w Avili

Polska tradycja malowania pisanek dociera także poza granice naszego kraju. W Avili odbyły się polskie warsztaty wielkanocne dla Hiszpanów.

Warsztaty wielkanocne zostały zorganizowane przez Uniwersytet Mistyki oraz stowarzyszenie polonijne Casa Capérnico, które działa w Avili.

„W tym roku zajęcia malowania jajek i przygotowywania ozdób na święta wielkanocne cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Ostatnie były tak liczne, że postanowiliśmy ograniczyć ilość uczestników. W tym roku  przewidzieliśmy je na 100 osób  - mówi Radiu Watykańskiemu o. Jerzy Nawojowski OCD, sekretarz i wykładowca uniwersytetu. – Przygotowaliśmy zaproszenia, które rozeszły się w tydzień, tak szybko, że sami byliśmy zaskoczeni. Te warsztaty robimy dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Ostatnio mieliśmy ponad 200 uczestników”.

Jolanta Grześków, prezes stowarzyszenia Casa Copérnico, podkreśla, że polskie tradycje Hiszpanom bardzo się podobają: „Bardzo piękny przykład tego co robimy podała nam pani, która pracuje na portierni. Jej córka w szkole miała napisać wypracowanie o tradycjach w Hiszpanii i o tradycjach w innym kraju. Napisała, że bardzo jej się podoba malowanie jajek, tak jak to robią Polacy”.

Warsztaty polonijne weszły już na stałe do miejskiego kalendarza i cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Avili.

M. Raczkiewicz CSsR, Hiszpania/ rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao