Hiszpanie cenią Franciszka za walkę z nadużyciami i obronę ubogich

Hiszpański tygodnik katolicki “Vida Nueva” przeprowadził ankietę na temat Papieża Franciszka. Po pięciu latach jego pontyfikatu Hiszpanie wystawili Franciszkowi ocenę – czwórkę (7,1 na 10).

Sondaż “Jak Hiszpanie widzą papieża Franciszka” ukazuje, że ponad 90 proc. ankietowanych uważa, że jest on “odważny” (95,3 proc.), “inteligentny” (94,6 proc.) i “bliski” (94,3 proc.). Z kolei 73,6 proc. jest zdania, że Papież jest “postępowy”.

Wśród sukcesów Papieża Hiszpanie na pierwszym miejscu stawiają jego walkę z nadużyciami seksualnymi w Kościele (71,7 proc.), obronę ubogich, migrantów i uchodźców (62,3 proc.) oraz zmianę w podejściu do homoseksualistów (50,3 proc.).

63,2 proc. ankietowanych uważa, że podczas swojego pontyfikatu Franciszek poprawił obraz Kościoła jako instytucji. Tego samego zdania jest 57,1 proc. młodzieży. Ponad połowa osób sądzi, że Papież dokonuje prawdziwej rewolucji w Kościele (55,5 proc.). Takie wrażenie ma 60 proc. niewierzących.

Sondaż pokazuje również, że 80 proc. młodzieży w wieku 18-29 lat z chęcią poszłaby z Papieżem na popularną “cañę”, czyli piwo. W innych przedziałach wiekowych liczba ta spada do 66,5 proc.

Po pięciu latach pontyfikatu dają papieżowi 7 w 10 stopniowej skali ocen, czyli czwórkę.

mk/rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao