Irak: Kościół chaldejski zachęca do głosowania w majowych wyborach

Chcemy, aby wybory były przeprowadzone w wolności i dla dobra kraju - powiedział biskup pomocniczy Bagdadu Shlemon Warduni o zapowiedzianych na 12 maja w Iraku wyborach parlamentarnych.

Kościół chaldejski widzi w głosowaniu możliwość poprawy sytuacji w kraju, a zwłaszcza szansę na powrót chrześcijan przebywających w obozie uchodźców w Kurdystanie. W opublikowanym niedawno przesłaniu duchowni chaldejscy zachęcają do głosowania na kandydatów kompetentnych, uczciwych i będących patriotami.

Mówi bp Warduni:

„Trudności to interesy. Każdy myśli o sobie. Mimo zła w społeczeństwie, mimo wszystkich trudności, które napotykamy, chcemy, aby wybory były przeprowadzone w wolności i dla dobra narodu. Wiele rodzin nie może głosować, ponieważ nie mogą wrócić do swoich domów, które są zniszczone. Jeśli nie mają gdzie żyć, spać i jeść, ich udział w wyborach będzie utrudniony. Nasze wioski są w 80 proc. zniszczone, niektórych nie zaczęto odbudowywać, a te które zostały odbudowane, zniszczyli ponownie żołnierze. Trzeba więc odbudować te wioski, aby ludzie mogli powrócić do swoich domów. Jeśli chodzi o nowy rząd, wymaga się przede wszystkim, aby zaprowadził pokój, pokój z całym światem, pokój z Kurdami, a także, aby traktował ludzi jednakowo, bez względu na ich religię, przynależność plemienną czy partyjną. Modlimy się o dobro dla całego Iraku, przede wszystkim o pokój” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Warduni.

mn/rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama