Irlandia Północna: 20 lat pokoju, ale bez prawdziwego pojednania

W Irlandii Północnej nie dochodzi już do aktów przemocy, jednak pojednanie jeszcze się nie dokonało – wskazuje bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan.

Wczoraj przypadała 20. rocznica Porozumienia Wielkopiątkowego. Zakończyło ono najbardziej dramatyczną fazę konfliktu między kojarzonymi z katolikami proirlandzkimi republikanami i uosabianymi z protestantami unionistami, którzy dążą do zachowania Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii.

Bp Farrell jest Irlandczykiem. W Watykanie od 15 lat zajmuje się relacjami ekumenicznymi. Z tej perspektywy ocenia on Porozumienie Wielkopiątkowe jako niewątpliwe osiągnięcie i owoc prawdziwie ekumenicznych postaw.

- Trzeba dziękować Panu Bogu za 20 lat pokoju. Mamy już całe nowe pokolenie, które nie doświadczyło przemocy. Praktycznie rzecz biorąc, nie ma chyba ani jednej rodziny, która by w jakiś sposób nie ucierpiała na skutek tej przemocy. To nowe pokolenie jest dla nas wielką nadzieją. Problemem, który wciąż pozostaje jest przejście od porozumienia politycznego do prawdziwego pojednania między dwiema społecznościami. Chodzi o to, by naprawdę, całym sercem, z pełnym przekonaniem zaakceptować siebie nawzajem. Inaczej pozostaną w nas zranienia z przeszłości, pozostaną karykaturalne wyobrażenia o sobie nawzajem, które są podtrzymywane, by bronić własnej odmienności i uzasadnić własną postawę sprzeciwu. To pojednanie jest naszym wyzwaniem na dzisiaj. W tym celu podejmowane są inicjatywy ekumeniczne. Jest tak wiele osób z obu społeczności, które regularnie się spotykają, razem się modlą i zabiegają o realizację tej wielkiej sprawy głębokiego pojednania – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Brian Farrell.

źródło: Krzysztof Bronk – Watykan, vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama