Kard. Arinze: tylko katolicy mogą przyjmować Komunię św.

Tylko katolicy będący w stanie łaski uświęcającej mogą przyjmować Komunię św. - podkreślił w wywiadzie dla amerykańskiej Catholic News Service kard. Arinze. Przypomniał też, że nauczanie o nierozerwalności małżeństwa nie jest nauczaniem ludzkim, lecz Jezusa.

Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dodał, że protestanci, którzy pragną przyjmować Komunię katolicką, powinni stać się katolikami.

Zdaniem pochodzącego z Nigerii purpurata, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, wszelkie posunięcia mające na celu zapewnienie dostępu do Komunii św. katolikom rozwiedzionym, żyjącym w nowym związku oraz niekatolickim małżonkom katolików, stanowią poważne wyzwanie dla nauczania Kościoła o Eucharystii. Kard. Arinze stanowczo sprzeciwił się takim interpretacjom adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris laetitia” z 2016 r., która pozwoliłaby katolikom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach niesakramentalnych na przyjmowanie Komunii św. w pewnych okolicznościach. „Jeśli dana osoba jest rozwiedziona i zawarła nowy związek (nie otrzymawszy stwierdzenia nieważności pierwszego małżeństwa), pojawia się problem, a Pan Jezus nauczał, że żyją w cudzołóstwie” – przypomniał emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kard. Francis Arinze podkreślił, że nauczanie o nierozerwalności małżeństwa nie jest nauczaniem ludzkim, lecz samego Jezusa Chrystusa, a Kościół nie może uważać się za bardziej miłosiernego niż Pan Jezus. Nie ma upoważnienia do zmiany tego nauczania.

Jednocześnie nigeryjski purpurat przypomniał, że Komunia św. nie jest naszą prywatną własnością, którą możemy się dzielić według swego uznania, a Msza św. nie jest nabożeństwem ekumenicznym, lecz celebracją tajemnic Chrystusa, który za nas umarł na krzyżu i ustanowił Eucharystię.

„Eucharystyczna celebracja Mszy świętej jest celebracją wspólnoty wiary - tych, którzy wierzą w Chrystusa, są jedno w wierze, w sakramentach i w komunii kościelnej... jednością kościelną z ich pasterzem, swoim biskupem i papieżem. To wspólnota celebruje Najświętszą Eucharystię. Każdy, kto nie jest członkiem tej społeczności, całkiem do niej nie pasuje” – powiedział kard. Arinze. Dodał, że jeśli protestanci chcą przyjąć Komunię świętą w Kościele katolickim, powinni zostać katolikami.

st (KAI) / Buckfast, Anglia

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama