Kard. Müller o przyczynach kryzysu Kościoła w Holandii

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary gościł w Holandii w związku z konferencją upamiętniającą postać i nauczanie św. Pawła VI.

Holandia jest jednym z tych krajów, które zrozumiały Sobór Watykański II jako swoistą liberalizację czy sekularyzację Kościoła. W rzeczywistości jednak celem Soboru była pełniejsza chrystianizacja społeczeństwa – podkreślił kard. Gerhard Müller, mówiąc o przyczynach gwałtownej sekularyzacji Holandii. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary gościł w tym kraju w związku z konferencją upamiętniającą postać i nauczanie św. Pawła VI.

Odnosząc się do błędów popełnionych przez chrześcijan w Holandii, kard. Müller powiedział, że odpowiedzią na sekularyzację społeczeństwa nie może być sekularyzacja Kościoła. Znaczenie Kościoła nie wynika z jego reakcji na problemy społeczne czy ekologiczne. Są to kwestie drugorzędne. Podstawowym i najważniejszym zadaniem Kościoła jest prowadzenie ludzi do Boga. W ten sposób wnosi on swój wkład w rozwój społeczeństwa. Kościoła Jezusa Chrystusa, opartego na sakramentach, nie można przemienić w organizację społeczną – podkreślił niemiecki kardynał i teolog.

Wspomniał on również o zamęcie w kwestiach doktrynalnych. Wyraził ubolewanie, że ci, którzy poprawiali czy wręcz wypaczali nauczanie Kościoła nie zostali zdyscyplinowani. Podczas gdy tym, którzy zachowali wierność Słowu Bożemu zarzucono faryzeizm i surowość.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama