Młodzież 30 narodowości przygotowała Ikonę na ŚDM

Młodzież wywodząca się z 30 narodowości, mieszkająca w Danii, przygotowała ikonę Matki Bożej przeznaczoną na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, którą wręczyła Ojcu Świętemu na zakończenie audiencji ogólnej.

Organizatorzy przedsięwzięcia nawiązali w ten sposób do tematu przyszłorocznych ŚDM, który brzmi: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa” (Łk 1, 38) – stąd jej nazwa: Ikona „Amen”.

Pisaniu – jak podkreśla s. Maria Terezja Piękoś, Służebniczka Dębicka i pomysłodawczyni projektu – towarzyszyła modlitwa i wiele duchowych doświadczeń. Bogata symbolika i nietypowa metoda wykonania czyni z niej unikatowe i pełne treści ewangelizacyjnej dzieło młodych ludzi z całego świata.

Ikona przedstawia na głównym planie Maryję obejmującą kulę ziemską na ciemnym tle, które jest poza nią, a symbolizuje opiekę Matki nad ludźmi dobrymi i złymi. Ziemia otoczona jest żółtą łuną, która wraz ze znajdującym się pod sercem Matki Jezusem, od którego początek biorą ognie, obrazuje, ewangeliczne słowa Jezusa: „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął” (Łk 12, 49).

O tym jak zrodziła się idea napisania ikony oraz o dzisiejszej wizycie w Watykanie mówią: jej autorka s. Terezja Piękoś i Krzysztof Kisiel, współtwórca projektu:

Twórcy Ikony Amen o swym projekcie

“Po usłyszeniu tematów na Światowe Dni Młodzieży (w wymiarze diecezjalnym i ogólnoświatowym – przyp. red.), chciałam zrobić ikonę z Maryją, która obrazuje wszystkie te trzy tematy, i która symbolizowałaby wszystkich ludzi świata – mówi s. Piękoś. Sama ikona została stworzona w bardzo nietradycyjny sposób – podkreśla Krzysztof Kisiel – farby akrylowe, nabierane ołówkiem z gumka, stemplowane po małej kropeczce. Chcieliśmy przede wszystkim wręczyć ikonę Papieżowi i to dzisiaj nam się udało. Emocje były niesamowite, kiedy Papież przechodził, na wyciągnięcie ręki, można było go prawie dotknąć. Prosiliśmy Ojca Świętego o błogosławieństwo dla tego projektu, żeby Bóg był uwielbiony, żeby wszyscy ludzie byli zbawieni – dodała s. Kisiel.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama