Niemcy: episkopat wspiera dialog chrześcijańsko-muzułmański

Episkopat Niemiec chce intensywniej wspierać dialog chrześcijańsko-muzułmański. W tym celu przewodniczący podkomisji episkopatu Niemiec ds. dialogu międzyreligijnego rozpoczął nowy format spotkań międzyreligijnych.

Wczoraj wieczorem do Frankfurtu nad Menem przyjechało ponad 100 gości, przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich oraz organizacji muzułmańskich w Niemczech.

„Jako chrześcijanie różnych wyznań oraz muzułmanie różnych religijnych, narodowych i kulturowych odmian spotykamy się po raz pierwszy w takiej formie” - powiedział bp Georg Bätzing dodając, że episkopat Niemiec chce w ten sposób „zaakcentować znaczenie chrześcijańsko-islamskiego dialogu i połączyć go z impulsem teologicznym”.

Wykład teologiczny wygłosił ojciec Felix Körner SJ, profesor teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Wyraził nadzieję na „życie zainspirowane duchowymi centrami różnych religii”. Te powinny mieć „dobrze wykształconych opiekunów, którzy towarzysząc ludziom w ich duchowym wzroście nie zgrywaliby się jako manipulujący guru”. Wskazując na różnice między chrześcijaństwem a islamem oraz na elementy wspólne, ojciec Körner kilkakrotnie zaznaczył, że „Bóg powołuje nas do odpowiedzialności. Nasza odpowiedzialność wobec Boga czyni nas odpowiedzialnymi za świat i naszych bliźnich”. Jezuita wskazał też na konieczność duchowego rozeznawania, zakotwiczonego w Nowym Testamencie a ostatnio zalecanego przez Papieża Franciszka.

Oprócz przedstawicieli chrześcijańskich wyznań na zaproszenie niemieckich biskupów do Frankfurtu nad Menem przybyli szefowie największych organizacji muzułmańskich w Niemczech, w tym m.in. Niemieckiej Ligi Muzułmańskiej, Rady Islamskiej, Turecko-Islamskiej Unii Instytucji Religijnych (DITIB) oraz Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao