Niemcy: nowy wydział teologiczny w Berlinie

Na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie będzie można studiować katolicką teologię. W tym celu jesienią 2019 otwarty zostanie Instytut Teologii Katolickiej.

Do tej pory w 3,5 milionowej stolicy Niemiec studia teologii katolickiej możliwe były tylko na założonym po II wojnie światowej przez aliantów Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

W rozmowie z katolicką agencją KNA arcybiskup Berlina Heiner Koch powiedział, że powstanie tej placówki wspierała również Stolica Apostolska. Będzie to wydział teologii katolickiej, ale „jako że drogą do Boga i drogą Kościoła jest człowiek, chcemy włączyć w te studia silniej perspektywę antropologiczną.” W ten sposób abp Koch ma nadzieję na szerszy obszar współpracy z innymi fakultetami tego uniwersytetu, szczególnie w wymiarze humanistycznym ale również w dziedzinie bioetyki i dialogu międzyreligijnego.

Instytut Teologii Katolickiej będzie bezpośrednio podlegał rektorowi Uniwersytetu Humboldta. Początkowo przewidzianych jest pięć stanowisk profesorskich. Będzie tu można kończyć teologię ze stopniem bakałarza i magistra. Klerycy archidiecezji berlińskiej nadal jednak będą się kształcić we Frankfurcie nad Menem i Erfurcie a także w berlińskim seminarium duchownym Neokatechumenatu.

Abp Koch powiedział, że mimo powstającego Instytutu Teologii Katolickiej niemiecki episkopat nie porzucił planów stworzenia w Berlinie Katolickiego Kolegium Naukowego i zwiększenia obecności katolickiej teologii w stolicy Niemiec. Planowana jest tu również wspólna wyższa szkoła teologiczna niektórych zakonów.

Porzucono natomiast plany „multireligijnego fakultetu” wspólnego dla katolików, protestantów, muzułmanów i Żydów. Pomysł przed rokiem przedstawili ewangeliccy profesorowie, nie uzyskał on jednak aprobaty biskupów Kościoła katolickiego i ewangelickiego.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama