Niemcy: raport o nadużyciach seksualnych

Jak napisał biskup Ackermann, „przedwczesna publikacja raportu jest nieodpowiedzialna ze względu na ofiary molestowania”.

„Poznaliśmy skalę nadużyć seksualnych, którą udowadniają wyniki raportu. Jest ona dla nas przygnębiająca i zawstydzająca” – przyznał bp Stephan Ackermann, pełnomocnik niemieckiego episkopatu ds. wyjaśniania przypadków nadużyć seksualnych duchownych wobec nieletnich. Skrytykował on jednocześnie przedwczesną publikację niektórych części dokumentu.

Jak napisał biskup Ackermann, „przedwczesna publikacja raportu jest nieodpowiedzialna ze względu na ofiary molestowania”. Prezentacja raportu pt. „Wykorzystywanie seksualne małoletnich przez katolickich księży, diakonów i zakonników na obszarze Konferencji Episkopatu Niemiec” zaplanowana była podczas jesiennej sesji plenarnej 25 września w Fuldzie. W tym samym czasie miała zostać uruchomiona specjalna infolinia dla wszystkich osób „poruszonych tą relacją”.

Biskup Ackermann wyjaśnił, że celem badań, w których wzięło udział wszystkich 27 niemieckich diecezji, było „uzyskanie większej jasności i przejrzystości o ciemnej stronie w naszym Kościele,” by odpowiednio zapobiec i uniknąć kolejnych przypadków molestowania przez duchownych. Interdyscyplinarnym projektem badawczym kierował od marca 2014 roku psychiatra sądowy prof. Harald Dreßing z Mannheim; do jego zespołu należało jeszcze sześciu innych profesorów kryminologii, psychiatrii, psychologii i socjologii z uniwersytetów w Heidelbergu i Giessen.

Jako pierwszy część raportu opublikował tygodnik Spiegel. Podał on, że w latach 1946-2014 odnotowano 3677 przypadków molestowania seksualnego, których dopuściło się łącznie 1670 duchownych. Ofiarami byli w większości niepełnoletni chłopcy.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama