Niemcy: reakcja kard. Marxa na list od abp. Ladarii

Przewodniczący niemieckiego episkopatu wyraził zaskoczenie listem prefekta Kongregacji Nauki Wiary w sprawie komunii dla ewangelickich współmałżonków.

W jego imieniu głos zabrał rzecznik niemieckiego episkopatu Matthias Kopp, publikując czterozdaniowe oświadczenie, w którym stwierdza, że kard. Marx otrzymał list abp Ladarii dopiero w poniedziałek 4 czerwca wieczorem.

Rzecznik pisze dalej, że: „podczas rozmowy 3 maja 2018 roku w Rzymie powiedziano uczestniczącym w nich niemieckim biskupom, że powinni oni znaleźć możliwie jednomyślne stanowisko, w duchu komunii kościelnej. Przewodniczący jest zatem zaskoczony, że list ten dotarł z Rzymu, zanim jeszcze zostało wypracowane takie zgodne rozwiązanie. Jak stwierdził rzecznik, kard. Marx widzi nadal „konieczność dalszych rozmów w ramach niemieckiego episkopatu, przede wszystkim w Radzie Stałej oraz na forum jesiennego zgromadzenia plenarnego, ale także z odpowiednimi dykasteriami rzymskimi i z samym Ojcem Świętym”. 

Tymczasem przewodniczący Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich Thomas Sternberg zaapelował, by „rodziny, księża i parafie nie dali się zdezorientować”. Sternberg stwierdził, że pewnie żaden kraj nie ma tak wielu małżeństw, w których małżonkowie pochodzą z różnych chrześcijańskich wyznań. Jak się wyraził, „rodziny, którym zależy na wierze, znalazły już w swoich parafiach drogę do wspólnoty eucharystycznej”. Niemieckie media z kolei podkreślają, że Papież zdecydował na przekór większości niemieckich biskupów, a kardynał Marx, zwolennik szeroko pojętej interkomunii, odniósł w tych dniach „gorzką porażkę”.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao