Niemcy: reakcje biskupów na dokument o interkomunii

W Niemczech nie milkną reakcje biskupów na opublikowanie przez Radę Stałą episkopatu wytycznych dotyczących interkomunii.

Abp Ludwig Schick poinformował, że w sprawie małżeństw mieszanych będzie rozmawiał ze swoimi kapłanami. Mają oni z wyczuciem traktować osobiste sytuacje każdego pojedynczego chrześcijanina. Ordynariusz Bambergu wyraźnie też podał, kiedy ewangeliccy wierni mogą przystąpić do Komunii.

Warunkiem podjęcia decyzji we własnym sumieniu jest, by wierny był świadomy, jakie niezwykłe znaczenie ma Eucharystia oraz by „pielęgnował osobistą wspólnotę życia z Jezusem Chrystusem”. Wierny powinien też „podzielać wyznanie wiary, uznać siedem sakramentów oraz strukturę Kościoła z Papieżem, biskupami i kapłanami”. W komunikacie prasowym abp. Schicka czytamy też, że „każdy wierny musi sprawdzić, czy istnieje u niego duchowa potrzeba przyjęcia Ciała Chrystusa i czy jest on godzien zgodnie z tym żyć jako chrześcijanin na co dzień”. Abp Schick dodaje, że „warunki te obowiązują wszystkich katolików. Muszą one być spełnione również w małżeństwach mieszanych przez ewangelickich partnerów, którzy chcą w Kościele katolickim w określonych okolicznościach przystąpić do komunii”.

Tymczasem biskup Magdeburga Gerhard Feige pozytywnie ocenił wytyczne Rady Stałej i zapowiedział, że ze względu na sporą ilość małżeństw mieszanych w jego diecezji wkrótce wyda dokument, który zobowiąże jego kapłanów do zastosowania się do tych wytycznych. Odpowiednie pisma do duszpasterzy wydali już ordynariusze Hamburga, Osnabrück i Paderborn. W wywiadzie dla niemieckiej prasy abp Hans-Josef Becker stwierdził, że wiernym, którzy żyją w małżeństwach mieszanych powinno być  umożliwione „przyjęcie Komunii w pojedynczych przypadkach”. Nie zgadzają się z tym księża jego archidiecezji zrzeszeni w kręgu o nazwie „Communio veritatis”. Portal  kath.net publikuje ich oświadczenie, w którym kapłani piszą, że polecenie arcybiskupa Paderborn w sprawie interkomunii jest dla nich „nie do zaakceptowania”. Powołują się oni na Katechizm Kościoła Katolickiego, prawo kanoniczne oraz encykliki Jana Pawła II i Benedykta XVI i opisują przypadki, w których udzielanie komunii niekatolikom jest możliwe. Kilkunastoosobowe stowarzyszenie księży „Communio veritatis” podkreśla zarazem swoją wolę wiernego służenia Kościołowi katolickiemu.

Pod koniec czerwca biskupi niemieccy opublikowali wytyczne na temat interkomunii. Rada Stała niemieckiego episkopatu podkreśliła, że „tekst nie ukazuje się jako dokument episkopatu”, lecz ma służyć „w orientacji duszpasterskiej poszczególnym biskupom”. W rzeczywistości jest ten sam tekst, którego publikację zablokowała wcześniej Kongregacja Nauki Wiary. Nie ukazał się on jednak jako dokument episkopatu, nie posiada ani adresata, ani podpisów, ani żadnego oficjalnego logo.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama