Niemcy: zaczyna się największy Zjazd Katolików

W Münster rozpoczyna się dzisiaj 101. już Zjazd Katolików (Katholikentag), organizowany od 1848 roku przez katolików świeckich w Niemczech. Myślą przewodnią tegorocznego zjazdu jest hasło „Szukaj pokoju”.

Pokój nie jest banalnym codziennym tematem, ale trzeba o niego zabiegać stale i z całą powagą” - powiedział w rozmowie z katolicką agencją KANN bp Felix Genn. Jako ordynariusz Münster jest on współgospodarzem rozpoczynającego się dziś zjazdu.

Do westfalskiego Münster przyjedzie ponad 50 tys. uczestników, którzy wezmą udział w różnych debatach, warsztatach, koncertach i nabożeństwach. Organizatorzy przewidzieli w sumie ponad 1000 wydarzeń. W ten sposób tegoroczny Katholikentag będzie największym zjazdem w swojej historii. Zainteresowani mogą na nim porozmawiać na setki tematów związanych z życiem Kościoła i społeczeństwa, spotkać biskupów z różnych zakątków świata, wziąć udział w prawosławnej liturgii, w charyzmatycznym uwielbieniu czy w kręgach biblijnych.

W centrum uwagi mediów są debaty polityczne związane z hasłem przewodnim zjazdu. W panelach dyskusyjnych udział weźmie aż 9 członków niemieckiego rządu, w tym również kanclerz Angela Merkel.

Organizator zjazdu Komitet Centralny Katolików Niemieckich zabiega o aktywny udział świeckich w życiu Kościoła. Miejscowy ordynariusz bp Genn powiedział, że „życzy sobie żywych wspólnot parafialnych”. Niestety, jego zdaniem, u wielu ludzi wciąż widać mentalność osób dających się chętnie obsłużyć.

Podczas Katholikentagu w Münster przewidziane są też polskie akcenty, wśród nich m.in. debata z udziałem prof. Ireny Lipowicz o kryzysie europejskiej tożsamości a także Eucharystia sprawowana przez wrocławskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Siemieniewskiego. 

Żródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao